Urmas Paet ja Sergei Lavrov Eesti-Vene piirileppe allkirjastamisel 2014. aastal. Foto: Scanpix

On veider, et Eesti poliitilisele ladvikule ja mõnedele enda meelest suurtele "patriootidele" läheb Ukraina territoriaalne terviklikkus rohkem korda kui Tartu rahulepinguga määratletud Eesti Vabariigi territoriaalne terviklikkus. Kui viimasel ajal räägitakse palju Venemaa mõjuagentidest või kasulikest idiootidest, siis kes on seda tegelikult?

Endine diplomaat Jaak Jõerüüt jagas äsja Postimehes lugejatega vestlust, kus keegi ütles, et Narva linna võiks venelastele anda. Teine küsis: "Tähendab, sa annaksid tüki Eestit lihtsalt ära?" Ja sai uuesti vastuseks: "Jah, see on ju mõttetu koht!"

"Kes poleks kuulnud, et olemas on "kasulikud idioodid" ehk inimesed, kes lihtsustatud arusaama järgi ei tea, mida nad kellegi teise huvides teevad. Täpsustatud arusaama järgi võivad ka teada. Rahvusvahelisel poliitmaastikul tegutsevad need inimesed mõne teise riigi, mitte oma kodumaa huvides," kirjutab Jõerüüt.

Ta räägib Narvast, ent ei maini targu sõnagagi, et Narva-taguseid alasid ja Petserimaad, kokku viit protsenti Eesti Vabariigi territooriumist, tahab Venemaale niisama ära anda mitte mõni "kasulik idioot" rahva seast, vaid Eesti poliitiline ladvik.

Peab olema saatuse raske nöök, et neil pole see tohututele pingutustele vaatamata õnnestunud.

Venemaal oleksid Eesti riigile kuuluvad alad ka juriidiliselt juba ammu taskus, kui Kreml ise poleks oma allkirja 2005. aastal Eesti-Vene piirileppelt tagasi võtnud. Karu mängis solvunut: vaat ei ole vaja kinkelepingut (selle kohta, mis niigi minu käes), kui te vähe rõõmsamat nägu pähe ei tee.

Piibliski on kirjas, et anda tuleb rõõmsa südamega.

Eesti riigi territooriumi loovutamise uuele katsele mindi 2014. aastal. Kuid nüüd, pärast samal aastal Ukrainas toimunut, näitavad need meie pseudopatrioodid, et on kõvad mehed – manavad ja sajatavad Putini režiimi, ülistavad "liberaalset demokraatiat" ja "euroopalikke väärtusi", nuruvad siia liitlaste üksusi ja sõjatehnikat, seisavad järeleandmatult Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja Venemaa mõju alt Lääne mõju alla toomise eest ning muretsevad, et ega Trump Putiniga mingit diili ei tee.

Aga Eesti riigi ja rahva tegelike huvide eest nad ei seisa. Kohe kindlasti ei ole meie huvides loobumine viiest protsendist oma territooriumist ilma midagi vastu saamata. Kohe kindlasti ei ole meie huvides USA geopoliitiliste huvide tööriistaks olemine siin regioonis. Meie huvides ei ole oma riigi sõltumatuse ja suveräänsuse ära andmine sõjatrummi tagumise ja ja kellegi kasuliku idioodina käitumise saatel.

Meie huvides ei ole olla ühegi suurvõimu lakei – meie huvides on olla vaba rahvas omaenda vabal maal. Selleks on Eesti Vabariik loodud.

Päisefoto: välisministrid Urmas Paet ja Sergei Lavrov Eesti-Vene piirileppe allkirjastamisel 2014. aastal (Scanpix)

IRL-i seenioride üldkoosolekul ei toetatud piirilepingu jõustamist

IRL-i liige tegi ettepaneku Eesti-Vene piirileping denonsseerida

EKRE seeniorid kutsuvad üles mitte ratifitseerima loovutuslikku piirilepingut

Kuidas edeneb uue piirilepingu sõlmimine?

Pöördumine president Kersti Kaljulaidi poole seoses piirilepinguga