Saksamaa suuruselt teise riikliku telejaama ZDF veteranreporter Uli Gack selgitas Süüriast antud videointervjuus, et olles kohtunud terve rea tunnistajatega, ei saa ta järeldada muud kui seda, et 7. aprilli Douma väidetav keemiarünnak oli lavastatud.

“Douma keemiarünnak on kõige tõenäolisemalt lavastatud ja väga paljud kohalikud inimesed paistavad olevat selles veendunud,” rääkis ta intsidendist, milles USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa on jõuliselt süüdistanud Süüria valitsust, toetudes sellele süüdistusele ka omapoolse raketirünnaku õigustusena.

Saatejuhi küsimusele sellest, mida Gack suurt põgenikelaagrit külastades ja paljude inimestega vesteldes kuulis, rääkis ta järgnevat:

“Sealsed inimesed [kelledest paljud on pärit ka Douma linnast] rääkisid meile veendunult, et kogu 7. aprillil aset leidnud sündmus oli ISISe lavastatud. Nad rääkisid meile, et sündmuspaiga puhul oli tegemist islamistide sõjalise juhtimiskeskusega. Islamistid paigutasid sinna väidetavalt kloorianumaid ning ootasid sisuliselt, et Süüria õhuvägi seda nende jaoks äärmiselt huvipakkuvat ala pommitaks, mis ka juhtus ning seejuures olevat siis kloorgaasi anumad plahvatanud. Inimesed väitsid meile ka veendunult, et Douma linnas oli ka juba eelnevalt mitmeid selliseid provokatsioone aset leidnud. Nad ütlesid meile ka, et sellise ISISe nii-öelda sõjalise manöövri – ei oska seda kuidagi teisiti nimetada – tõttu puutusid inimesed kloorgaasiga kokku, seda siis filmiti ning avaldati 7. aprillil tõestusmaterjali pähe. Kas see kõik ka tõele vastab? Ma ei pistaks oma kätt ilmtingimata iga lause paikapidavuse eest tulle, kuid tundub siiski, et need väited pole täiesti õhust võetud.”

Pikka aega sõjapiirkondades toimuvat kajastanud Gacki järeldused langevad kokku samuti Doumas olukorraga tutvumas käinud ja paljusid inimesi intervjueerinud AONN-i reporteri Pearson Sharpi ja The Independenti uuriva ajakirjaniku Robert Fiski poolt tuvastatuga (vt siit ja siit).

ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) on üks Saksamaa suurimatest ja vanematest riiklikest meediakanalitest ning saade “Heute”, kus intervjuu eetrisse lasti, on üks kõige vaadatumatest uudistesaadetest kogu riigis.

Endine briti suursaadik Peter Ford on korduvalt rõhutanud, et absoluutselt kogu info selle kohta, nagu oleks 7. aprillil Doumas üldse mingi keemiarünnak aset leinud, pärineb Süüria valitsuse kukutamise nimel tegutsevatelt relvastatud islamistlikelt rühmitustelt ning et seda ei tohi ilma uurimiseta tõe pähe võtta.

Tunnustatud Briti ajakirjanik seab väidetava Douma gaasirünnaku kahtluse alla

USA uudistekanal: me ei leidnud Douma linnas keemiarünnakust mitte ühtegi märki