80-aastane rootslanna jõusaalis võimlemas. Esmapilgul kena inimene... Foto: Scanpix

Rootsis panid juristid, endised politseinikud ja teised sotsiaalse õigluse eest võitlejad püsti Netivihainspektorite töörühma Näthatsgranskaren, tänu millele võetakse vastutusele kasvavates kogustes sotsiaalmeedias “vihakõnet” pruukivaid kaasmaalasi.

Netivihainspektorid koguvad sotsiaalmeediast postitusi, mis nende hinnangul on vastuolus Rootsi vihakõneseadustega, ning kannavad leiud politseile ette, kirjutab Breitbart viitega SVT uudisele.

Projektijuhi Tomas Åbergi sõnutsi on nad “arendanud välja programmi otsimaks sotsiaalmeediast kuritegelikke võrgustikke märksõnade, sõnakombinatsioonide ja väljendite alusel, mis võivad kujutada endast kuritegusid.”

Kaks kuud tagasi hakkasid Netivihainspektorid lisaks toetajate annetustele saama raha ka Euroopa Liidult.

Åberg ütles, et nad keskenduvad eriliselt tänavustele Rootsi üldvalimistele ning ongi juba täheldanud “vihkamist ajakirjanike ja eriti poliitikute vastu.“

Inspektorid on tänaseks tuvastanud ja võimudele edastanud umbkaudu 800 “vihapostitust”, kuid menetluseni on viinud neist vaid 13 protsenti.

Projektijuht on šokeeritud sellest, kuivõrd paljud Netivihainspektorite poolt politseisse kaevatud kahtlustatavad on osutunud üle 65 aasta vanusteks naisteks.

Autosüütamiste viljad: Rootsi vanamammi vihakõne pärast kohtu all

Kapo direktori hinnangul on Lõuna-Eesti prouadel paremäärmuslikud vaated