Rasmus Paludan Koraani põletamas, 21.01.2023 Foto: Scanpix

Rootsis elav Egiptuse päritolu kirjanik korraldab Stockholmis asuva Iisraeli saatkonna ees juudiriigi vastase meeleavalduse, mille käigus sooviti ära põletada üks Toora rull.

Iisraeli saadik Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni juures Gilad Eridan rääkis ajakirjanik Elial Shaharile: "See on šokeeriv. Sõnavabadusel ja koledal teol on vahe, kohas kus põletatakse Toora rulle, põlevad ka inimesed. Ma kutsun Rootsi valitsust üles sekkuma ja selle õudustäratava teo ära hoidma. Juba homme kontakteerun ma sellel teemal Rootsi saadikuga ÜROs."

Rootsi politsei otsustas 26. jaanuaril Toora põletamise ära keelata.

21. jaanuari pärastlõunal toimus Stockholmi Türgi saatkonna ees Taani parema ilmavaatega partei Stram Kurs (Range kurss) juhi Rasmus Paludani korraldatud meeleavaldus, mille käigus pandi tuli otsa Koraanile. Paludani eesmärgiks tema enda kinnitusel on selliste tegudega – ta on põletanud Koraane mitmel pool ja korduvalt –, et islam selle valdaval kujul ning islamism ei sobi lääne demokraatlikku ühiskonda.

Rootsi peaminister  Ulf Kristersson kirjutas laupäeval sotsiaalmeedias: "Sõnavabadus on põhimõtteline osa demokraatiast. Kuid seaduslik olemine ei tähenda, et seda oleks ilmtingimata viisakas teha. Paljude inimeste jaoks on pühade raamatute põletamine sügavalt lugupidamatu tegu. Ma avaldan kaastunnet kõigile moslemitele, keda solvavad täna Stockholmis aset leidnud sündmused."

Ameerika Ühendriikide kodanike riigi eest ja süvariigi nurjatuste vastu tegutseva vabaühenduse RAIR Foundationi uuriv ajakirjanik Amy Mek leiab, et Paludani teo tõttu Rootsile Türgi poolt pandud NATO veto näitab eelkõige, et Türgi eesmärgiks on sundida lääneriikidele peale islam koos selle šaria seadustega. 

Lääneriikide pahempoolsed poliitilised jõud on vaatlejate kinnitusel sõlminud lääne kultuuri ja ideoloogilise vundamendi hävitamise nimel "ebapüha liidu" islamistidega.

Toimetas Karol Kallas