EKRE ja RÜE meeleavaldus pagulaspoliitika vastu, 14.10.2015. Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Rahva Ühtsuse Erakond (RÜE) andis reedel riigikogus üle 19 000 allkirjaga petitsiooni, milles nõutakse, et valitsus keelduks pagulaste vastuvõtmisest kvoodi alusel. Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) on sarnasele petitsioonile kogunud 38 000 allkirja ja taotleb rahvahääletust kvoodipagulaste vastuvõtmise üle.

Pagulasteema arutelu ELAK-is

Reedel toimus riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjonis (ELAK) RÜE algatatud pagulastevastase petitsiooni arutelu. Petitsioonile koguti vabatahtlike abiga allkirju eelmise aasta juunist kuni käesoleva aasta jaanuarini.

"Positiivne on see, et rahva antud allkirjad jõudsid riigikogu suurima komisjoni päevakorda. Arutelu oli põhjalik. RÜE tegi ettepaneku, et ELAK valmistaks ette riigikogu otsuse, mis annaks valitsusele mandaadi keelduda EL-i pagulaspoliitikast. Samuti tegime ettepaneku valmistada ette rahvahääletuse eelnõu, kus rahvas saaks anda valitsusele selge vastuse, kas soovime või mitte islamiimmigrante," selgitas RÜE esimees Kristiina Ojuland.

ELAK-i esimees Kalle Palling (Reformierakond) selgitas Ojulandile, et Eesti ei toeta pagulaste vastuvõtmisel sundkvoote ega ole seda kunagi toetanud, vaid võtab pagulasi vastu ainult vabatahtlikult.

"Meie jaoks oli kahetsusväärne kuulda, et vabariigi valitsus eitab EL-i poolt pealesurutud kvoote. Pagulaste niinimetatud vabatahtlik vastuvõtmine on RÜE hinnangul veelgi kahetsusväärsem ja seab ohtu Eesti rahvuslikud huvid," ütles RÜE juhatuse liige Priit Kuld.

"Tänane olukord on veel hullem, kui fosforiidisõja ajal, kus Eestil puudus võimalus vastu hakata kavandatud massiimmigratsioonile. See, et riigikogu ja valitsus tegeleb vabatahtlikult islamitaustaga inimeste sissetoomisega, võimaldades neile meie oma inimeste arvel paremaid elamistingimusi ja muud, on häbiväärne," ütles Hanno Karlson, kes on samuti RÜE juhatuse liige.

EKRE taotleb rahvahääletust, allkirjade kogumine jätkub

Reedel teatas EKRE, et kavatseb massiimmigratsiooni vastase petitsioonikampaania toel taotleda rahvahääletust kvoodipagulaste vastuvõtmise üle.

2015. aastal sügisel alustatud kampaania raames kogutakse massiimmigratsiooni vastu allkirju kuni selle aasta 5. juunini ning need antakse riigikogule üle enne suvepuhkust. Hetkel on petitsiooniga liitunud ligi 38 000 inimest.

"Nende allkirjade toel nõuame rahvahääletust, kus inimesed saaksid avaldada arvamust, kas nõustuvad meie riigi osalemisega Euroopa Liidu pagulaste ümberpaigutamise programmis," ütles EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

"Juhime tähelepanu, et Ungaris toimub selle aasta teises pooles rahvahääletus Euroopa Liidu rändekvoodi üle. Ka Eesti rahval peab olema õigus otsustada, kui palju me immigrante vastu võtame."

Helme sõnul on Konservatiivse Rahvaerakonna üks eesmärke rahvaalgatuse ja teiste otsedemokraatia mehhanismide juurutamine Eestis.