Sorose siirded sekkusid rumeenlaste rahvahääletusse. Foto: Scanpix

George Sorose rahalist toetust nautiv inimõiguste organisatsioon Amnesty International üritab kohtu kaudu blokeerida rahvahääletust Rumeenias, millega määratletaks abielu põhiseaduses kui ühe mehe ja ühe naise vaheline liit.

Mitteametlikus tõlkes kõlaks Rumeenia põhiseaduse paragrahvi 48 lõike 1 planeeritav muudatus järgmiselt: "Perekond on rajatud vaba tahte alusel sõlmitud abielule mehe ja naise vahel, nende täielikul võrdsusel ning vanemate õigusel ja kohustusel tagada oma laste üleskasvatamine, haridus ja juhendamine."

Referendumi idee pani liikuma rahvaalgatus, mille käigus koguti traditsioonilisele ja loomulikule abielule põhiseadusliku kaitse tagamiseks üle kolme miljoni allkirja.

Vastava põhiseadusparanduse poolt hääletas esmalt ülivõimsalt Rumeenia parlamendi alamkoda, ning läinud teisipäeval kordas seda sama veenvalt senat.

Lähtuvalt Rumeenia seadustest tuleb referendum korraldada ühe kuu jooksul pärast senati otsust ning kalendrisse on rahvahääletuse päevaks kirjutatud 7. oktoober.

Amnesty International teatas, et vaidlustab rahvahääletuse korraldamise konstitutsioonikohtus. Nad väidavad, et referendumi tulemusel võib "Rumeenias leida aset selge samm tagasi."

Aset võib leida "rahvusvaheliste inimõiguste rikkumine," mis annaks tõuke "homofoobsele diskrimineerimisele riigis," hoiatavad inimõiguslased.

Varasemalt sekkus kõnealune valitsusväline organisatsioon Sorose suurannetuse toel Iirimaa abordireferendumisse, toetades kampaaniaga "naiste valikut" ehk nn õigust surmata oma sündimata lapsi.

Kuigi Amnesty Internationali annetus tunnistati riiklikul tasemel seadusvastaseks, õnnestus neil raha tagastamisest mööda vingerdada.

Rumeenia on lähedal referendumile defineerimaks abielu mehe ja naise liiduna

Rumeenia elanikud toetavad innukalt rahvaalgatust abielu kaitseks