Otsedemokraatia edendamise sihtasutus Terve Rahvas korraldas möödunud reedel riigikogus seminari, kus esitleti erinevaid rahvaalgatuse ja -hääletuse mudeleid ning vaadeldi otsedemokraatlike vahendite kasutamist erinevate Euroopa riikide näitel.

Otsedemokraatia edendamise sihtasutuse nõukogu ja algatusgrupi liikmed Jaak Valge, Toomas Vooglaid ja Kaja Kumer-Haukanõmm käsitlesid reedel, 20. mail, riigikogus peetud seminaril otsedemokraatia vahendite kasutamist teistes Euroopa riikides, rahvaalgatuse mudeleid ja põhiseaduse võimalikke parandusettepanekuid ning Šveitsi näidet kui ühte traditsioonilisemat otsedemokraatia kantsi Euroopas.

Kuigi seminarile olid kutsutud kõikide riigikogus esindatud erakondade esindajad, viibisid kohal vaid opositsiooni kuuluvate Vabaerakonna ja EKRE liikmed. Seminari algupoolel võis näha ka valitsuskoalitsiooni kuuluva IRL-i esindajaid.

Otsedemokraatia edendamise sihtasutuse Terve Rahvas juht Kalle Pilt sõnas, et informatsiooni oli hästi palju ja seminar kujutab endast alles põhjalikumate arutelude algust. "Ma usun, et me saame erakondadega sellise konsensuse, et asi väärib edasi arutamist ning paneme paika ka ajakava, kuidas aruteludega edasi minna," ütles Pilt.

Ajaloolase Kaja Kumer-Haukanõmme arvates on paljude erakondade, eelkõige Reformierakonna ja sotside esindajate puudumine seminarilt natukene lugupidamatu: "Ma ei saa aru, kas selle taga on hirm rahva ees või siis näitab see lihtsalt riigivõimu suhtumist rahvasse."

EKRE riigikogu fraktsiooni liikme Henn Põlluaasa arvates oli seminar hästi õnnestunud. "Meil on väga hea meel, et Eesti ühiskonnas on sellel teemal laiem arutelu tekkinud. EEsti rahvas on iseotsustamise õigusest 80 aastat ilma olnud ja viimane aeg on see õigus rahvale tagasi anda," tõdes Henn Põlluaas.

Vabaerakonna fraktsiooni liikme ja otsedemokraatia pooldaja Artur Talviku arvates oli seminariks tehtud väga põhjalik eeltöö. "Mõnes küsimuses on mindud nii sügavale detailidesse, et tundub, nagu võiks eelnõu kohe kokku panna ja hääletusele panna," kiitis Talvik.

Otsedemokraatia edendamise sihtasutuse Terve Rahvas korraldatud seminar riigikogus oli jätkuks veebruaris peetud konverentsile "Kas Eesti on demokraatiaks valmis?", mille korraldas Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks.