Sotside madalseis jätkub: SDE toetus on langenud aasta madalaimale tasemele

Sotside optimistlikud lootused nagu aitaks esimehe vahetus erakonna madalseisust välja, pole viimaste küsitlustulemuste kohaselt sugugi täitunud. Foto: Scanpix

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös läbi viidud iga nädalase küsitluse kohaselt on Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus jätkuvalt langustrendis, jäädes praeguseks isegi alla 8% künnise. Samas püsib reitingutabeli esikolmik stabiilsena: Reformierakonda toetab 34,2%, Keskerakonda 23,3% ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 16,7% valimisõiguslikest kodanikest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 3. septembrist 30. septembrini, mille vältel küsitleti kokku 4007 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. Kuna eelmise nädalaga võrreldes jäävad kõik muutused reitingutabelis alla 1%, siis on märkimisväärsemaid sündmusi näha vaid pikemaid trende vaadates, selgitatakse MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS pressiteates.

Reformierakonna toetus (34,2%) on küll 0,9% madalam eelmise nädalaga võrreldes, kuid suurima opositsioonipartei selge ülekaal siiski püsib. Keskerakonna toetus (23,3%) on eelmise nädalaga võrreldes täpselt sama ning väikese tõusu teinud EKRE (16,7%) püsib kindlalt kolmandal kohal.

Esikolmikule järgneb SDE (7,9%), kelle toetus on selle aasta madalaimal tasemel ning on peaaegu järjepidevalt langenud alates 19. augustist, mil see oli veel 10,4%.

Isamaad toetab 7% ning erakonnal Eesti 200 õnnestus 5,2% toetusega taaskord valimiskünnist ületada – viimati õnnestus neil seda teha 27. mail lõppenud küsitlusperioodil.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47% vastajatest ning opositsioonierakondi 42,1% vastajatest.

Rohelised on küll teinud mõningase tõusu, kuid jäävad 3,2 protsendiga siiski endiselt alla valimiskünnise nagu ka kõigest 1,1% toetusega Elurikkuse Erakond. Tänavustel valimistel oma provokatiivse valimiskampaaniaga riigikogust välja jäänud Vabaerakonna toetus on aga kahanenud sisuliselt olematuks, jäädes koguni alla poole protsendipunkti.

27.08-23.09

Koondtulemus

03.09-30.09

Koondtulemus

Eesti Reformierakond 35,1% 34,2%
Eesti Keskerakond 23,3% 23,3%
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 16,3% 16,7%
Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,2% 7,9%
Isamaa 6,7% 7%
Eesti 200 4,8% 5,2%
Erakond Eestimaa Rohelised 2,8% 3,2%
Elurikkuse Erakond 1,2% 1,1%
Eesti Vabaerakond 0,4% 0,4%
Muu 1,1% 1,2%

 

Küsitluse läbiviijate väitel jääb nende viimase nelja nädala koondtulemusel põhinevate toetusprotsentide statistiline viga +/- 1,55% piiresse. MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS saavutasid selle meetodiga ka valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9%.

Toimetas Martin Vaher

Postimees eksitab: valimistulemusi ennustas kõige täpsemalt hoopis Ühiskonnauuringute Instituut

EKRE kandidaat Henn Põlluaas kogus rohkem hääli kui Vabaerakond kokku

Vabaerakond tõi välja Vooglaidu mõnitava reklaami, ent kustutas selle kriitika peale kiirelt

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!