ISISe propagandaagentuuri AMAQ poolt 23. aprillil avaldatud fotol on väidetavalt näha Sri Lanka veretöö toime pannud seitset enesetaputerroristi ning äärmusrühmituse Rahvusliku Thowheeth Jama'ath'i juhti Zahran Hashim'i (keskel). Foto: Scanpix

Vähemalt 359 hukkunu ja 500 vigastanuga Sri Lanka pommirünnakute eest võttis vastutuse Islamiriik, vahendavad Reuters ja Postimees.

Terroristlik äärmusrühmitus Islamiriik (ISIS) võttis Sri Lanka kristlaste vastu suunatud ohvriterohkete rünnakute eest vastutuse pärast seda, kui Sri Lanka kaitseminister Ruwan Wijewardene kinnitas eile parlamendi ees, et rünnakud olid kättemaks märtsikuise Uus-Meremaa mošeetulistamise eest, milles hukkus 50 moslemit.

Wijewardene sõnul olid rünnakute taga kaks Sri Lanka islamistlikku äärmusrühmitust Rahvuslik Thawheed Jama'ut ja Jammiyathul Millathu Ibrahim, kuid samas on valitsuse hinnangul alust arvata, et kohalike ekstremistide taga on veel laiem rahvusvaheline võrgustik.

Islamiriik andis oma propagandaagentuuri AMAQ vahendusel teada, et Sri Lanka veretöö panid toime seitse enesetaputerroristi, kuid ei esitanud mingeid tõendeid oma väidetava vastutuse kohta. Kui väide aga tõele vastab, siis on tegemist terroriorganisatsiooni ühe rängima rünnakuga väljaspool Iraaki ja Süüriat.

"Julgeolekuametid on seisukohal, et välissidemed on olemas ning osa tõenditest näitavad seda," kinnitas ka peaminister Ranil Wickremesinghe teisipäeva hilisõhtul ajakirjanikele. Tema sõnul uuritakse Islamiriigi väidet, kuna kahtlustati juba eelnevalt, et kohalikel äärmusrühmitustel oli  nendega sidemeid.

Politsei kõneisiku Ruwan Gunasekera sõnul on hukkunute arv tõusnud üle öö 321-lt 359-ni, kuid ta ei avalikustanud, kui palju hukkunuid oli igas kolmes rünnatud kirikus ja neljas hotellis täpsemalt.

Toimetas Martin Vaher