Foto: bigtunaonline/Bigstockphoto.com

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ridadesse kuuluv Edmond Penu andis Objektiivi toimetusele teada, et sai Facebookilt 30-päevase bloki täiesti süütu Objektiivi uudise jagamise eest, ilma et ta oleks uudisele omalt poolt mingitki kommentaari lisanud.

Penu sai 30-päevase karistuse pärast seda, kui jagas laupäeval Facebookis samal päeval Objektiivis avaldatud uudist pealekirjaga “Homoaktivistid nõuavad Reimo Metsa eestvedamisel kohtu kaudu homopaaridele elamislubade andmise lihtsustamist”.

Tähelepanuväärselt on sisu poolest enam-vähem identse ja Tallinna Ringkonnakohtu 17. septembri pressiteatele rajaneva uudise avaldanud mitte ainult Objektiiv, vaid juba enne seda ka ERR, Delfi ja Postimees.

Objektiivi uudist jagades kirjutas Penu selle juurde omapoolseks kommentaariks vaid uudise esimese lõigu, mis ütleb: “Homoaktivistid nõuavad kohtu kaudu välismaalaste seaduse täiendamist viisil, mis kergendaks homopaaridele elamislubade väljastamise korda. Asjakohane võit saadi mitte parlamendi, vaid taas Tallinna ringkonnakohtu kaudu.”

Edmond Penule tõi Objektiivi süütu uudise jagamine Facebookilt 30-päevase bloki. Foto: Objektiiv

SAPTK juhatuse esimehe ja Objektiivi tegevtoimetaja Varro Vooglaiu sõnul on olukord ühe naeruväärsem.

“Fakt on see, et ei Edmond Penu poolt jagatud Objektiivi uudises ega ka tema poolt lisatud kommentaaris ehk selle uudise esimeses lõigus ei ole päris kindlasti absoluutselt mitte midagi sellist, mida võiks halvimagi tahtmise korral tõlgendada vihakõne või muu lubamatu väljendusena. Anonüümsed pealekaebajad ei näi tundvat mingit piiri, vaid saadavad konservatiivide suhtes Facebookile kaebusi täiesti valimatult,” märkis ta ja lisas, et asi on võtnud väga selgelt ideoloogilise tagakiusamise ja tsensuuri vormi.

Olukorra teeb veelgi veidramaks tõsiasi, et alles paar päeva varem lõpetas Facebook ootamatult Penule varem määratud 30-päevase bloki, tehes seda Penule teatamata samal päeval, kui tühistati ka Vooglaiule juba teist korda määratud sama pikk karistus.

Vooglaiule määratud karistuse tühistas Facebook Delfi Forte ajakirjaniku järelpärimiste järgselt, tunnistades seega bloki aluseks olnud kaebuse või kaebuste alusetust. 9. septembril sai Facebookilt 30-päevase bloki ka Objektiivi kolumnist Malle Pärn.

Viimastel kuudel on eriti palju blokeeringuid saanud ka paljud teised Facebookis konservatiivseid, rahvuslikke ja kristlikke positsioone väljendavad inimesed. Sageli jääb täiesti arusaamatuks, mille eest need blokeeringud määratakse. Facebookilt selgitusi saada pole aga võimalik.

Ka Objektiivi kolumnist Malle Pärn sai Facebookilt väidetava vihakõne pärast 30-päevase bloki