Luksusmaastur palmi all. Foto: Flickr

Väidetavalt usaldusväärse allika andmetel ütles USA president Donald Trump aprillis Valges Majas Prantsuse ametivennale Emmanuel Macronile, et Euroopa Liit on "hullem kui Hiina."

"Teeme koostööd, meil mõlemal on probleem nimega Hiina," ütles Macron kohalviibinud allika sõnutsi Trumpile.

Allika sõnutsi põhjas Trump seepeale Brüsselit ning "tänitas siis Saksamaa ja autode" teemal, vahendab Breitbart – pidades ilmselt silmas Euroopa Liidu protektsionistlikke autotariife, mida USA president ka varasemalt on kritiseerinud.

Kui kõnealuse sõnavahetuse kohta päriti aru Valge Maja pressisekretärilt – kes samuti tookord juures viibis – ei eitanud Sarah Sanders otseselt, et sellised sõnad tõesti kõlasid.

"Vestluse laiem teema oli, et nad tahtsid koos midagi ette võtta, et teha midagi süsteemi parandamiseks," sõnas Sanders.

Euroopa Liit võtab autoimportidelt 10 protsenti tollimaksu, USA aga 2,5 protsenti. Seetõttu on Saksa automeistritel nagu Mercedes, Volkswagen, Audi ja BMW lihtne eksportida oma toodangut USA üüratule turule.

Kummatigi on Macron, Saksa kantsler Angela Merkel ja Euroopa Liidu liidrid rünnanud Trumpi tariifide kehtestamise eest terase ja alumiiniumi impordile, tõotades vaidlustada need Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) ning lubades lajatada kättemaksuks miljardite eurode väärtuses vastutariife nimekatele USA teksastele ja tsiklitele.

Samal ajal on Trump selgitanud, et metallitariifid olid mõeldud päästmaks Ameerika sulatusvõimsust, mis on oluline riigikaitse ja kaitsetööstuse seisukohast ning on olnud löögi all riiklike toetustega kunstlikult odavaks löödud Hiina terase tõttu.

Sel nädalavahetusel ründas Trump ka Kanada "tohutuid tariife USA farmeritele, töölistele ja firmadele."

Spetsiifiliselt tõi Trump esile Kanada 270-protsendilise tariifi Ühendriikidest imporditud piimatoodetele.

Ära koju: Trump kustutas kalendrist G7 kohtumise "rohelise osa"