Ungari parlamendi hoone Foto: Bigstockphoto

Pärast Viktor Orbáni kõnet Transilvaanias on peavoolumeedias hakanud ilmuma mitmeid Ungarit kritiseerivaid lugusid. Eestis elav ungarlanna Bogáta Timár on Postimehes ilmunud arvamusloos seisukohal, et Ungari on muutunud "kergelt fašistlikuks riigiks". 

Ungari juht Viktor Orbán on soome-ugri uurija Timári arvates "ekstsentriline onu", kes on muutunud "kibestunud, paranoiliseks, vandenõuteooriaid levitavaks internetitrolliks" ja osutab samuti Orbáni kõnele, mille too pidas 23. juulil Transilvaanias. See kõne panevat nii mõnegi konservatiivi "punastama". 

Ühtlasi leiab Timár, et ungarlased on tundnud alati tohutut ülbust. "Kaotatud hiilguse ja teiste rahvaste tehtud ülekohtu tunne takistas meid vabaduse algaegadel muutumast demokraatlikuks ühiskonnaks," leiab Timár. Rahvas kaotas usu demokraatiasse ja koosmõjus "erandlikkuse kompleksiga" olevatki tekkinud soodne pinnas "Orbáni režiimi jaoks", mis "[ungarlaste] halvimaid omadusi ära kasutades suutis Ungari ühiskonna tõvestada, nii et see on praeguseks muutunud kergelt fašistlikuks riigiks." 

Ühtlasi tõdeb Timár, et Eestis elades on ta uuesti õppinud, "kuidas olla kodanik ja parandada oma suhet poliitikasse". Ja nõustub oma Eestit külastanud ema sõnadega, et "[Eestis] on tunda vabaduse lõhna".

Toimetas René Allik