Joe Biden. Foto: Bigstockphoto

124 Ameerika Ühendriikide eruadmirali ja -kindralit üllitasid teisipäeval avaliku kirja, milles seadsid kahtluse alla riigi juhi Joe Bideni sobivuse oma ametisse ja osutasid võimalusele, et 2020. aasta valimisvõidu said demokraadid pettusega.

Kiri avaldati erus olevaid sõjaväejuhte, kes tunnevad muret oma riigi käekäigu pärast, koondava organistasiooni Flag Officers 4 America (Admiralid Ameerika eest) ilmavõrguleheküljel. Kirjas nenditakse: "Ilma õiglaste ja ausate valimisteta, mis vastavad täpselt "rahva tahtele", on meie põhiseaduslik vabariik kadunud."

"Kui ilmnevad valmiste ebakorrapärasused, siis peavad FBI ja Ülemkohus kiiresti midagi ette võtma, mitte selliseid asju eirama, nagu juhtus 2020. aastal," jätkatakse kirjas. 

Kirjale alla kirjutanud erusõjaväelased seadsid küsimuse alla samuti "vägede kõrgema juhi vaimse ja füüsilise seisundi", lisades, et rahvusliku julgeoleku teemad nõuavad kiireid ja "täpseid" otsuseid, mis tähendab, et otsustaja peab olema kõiges täie tervise juures (involving life and limb).

"See, et Demokraatliku partei juhid on hiljuti soovinud saada teada rohkem tuumakoodide protseduuride kohta, saadab ohtliku rahvusliku julgeolekusignaali meie tuumarelvadega vaenlastele, tõstatades küsimuse, et kes üldse riiki juhib. Meil peab alati olema üks ja ainus käsuahel, mida küsimuse alla ei seata," tunnevad admiralid muret. 

Nii presidendikampaania kui ametiaja jooksul on Biden silma paistnud märkimisväärse meelenõtrusega.

Erusõjaväejuhid juhtisid tähelepanu ka ideoloogilistele lahingutele, mida Ameerika Ühendriigid pole asutamisest saadik näinud. 

"Meil käib sõda põhiseadusliku vabariigi ellujäämise nimel, selline, mida pole nähtud alates riigi asutamisest 1776. aastal. Üksteise vastu on tõusnud sotsialismi- ja marksismi- ning põhiseaduslike vabaduste pooldajad," seisab kirjas.

Samamoodi on teises suures presidentaalses vabariigis, Prantsusmaal, kõrged erusõjaväelased hoiatanud selgrootu progressistliku – või "liberaalse konsensuse" poliitika tulemusel saabuva kodusõja eest. Suurem osa põlisprantslasi nõustub sõjaväelastega.

Toimetas Karol Kallas