USA justiitsminister William Barr tunnistas kolmapäeval senati ees, et usub, et USA agentuurid luurasid Trumpi 2016. aasta presidendikampaania järele, mistõttu soovib ta uurida, kas seda tehti ebaseaduslikult.

Barr ütles kolmapäeval USA senati alamkomitee ees, et tunneb vajadust täiendavalt uurida USA  luureagentuuride käitumist seoses Trumpi kampaania olematuteks osutunud Venemaa sidemete uurimisega, kuna tema hinnangul on “poliitilise kampaania järel luuramine suur asi”:

“Selles põlvkonnas, kus mina üles kasvasin, mis jäi Vietnami sõja aega, olid kõik inimesed mures selle pärast, et valitsus nuhib sõja vastaste ja teiste seesuguste järele. Seetõttu kehtestati ka palju reegleid tagamaks, et oleks olemas piisav alus, enne kui meie õiguskaitseasutused hakkavad tegelema poliitilise jälitustegevusega. Ma ei väida, et [käesoleval juhul] neid reegleid rikuti, kuid ma leian, et oluline on seda uurida.”

Kui demokraadist senaator Jeanne Shaheen seepeale Barrilt küsis, et ega ta ei taha sellega väita nagu oleksid USA agentuurid Trumpi kampaania järel luuranud, kinnitas Barr, et usub, et “luuramine leidis aset” küll, kuid küsimus on selles, kas selleks oli piisav alus või mitte:

“Ma ei väida, et selleks polnud piisavat alust, kuid ma pean seda uurima. See on minu kohus. Kongressi jaoks on tavaliselt väga oluline, et luureagentuurid ja õiguskaitseasutused tegutseksid ettenähtud piirides. Ning ma tahan veenduda, et nii ka oli. Meil on selle kohta palju reegleid. Ma ei ole selleks veel meeskonda moodustanud, aga ma plaanin lasta mõningatel kolleegidel seda informatsiooni kokku koguda ning mulle teada anda, kas leidub mõningaid kohti, mida peaks lähemalt vaatama.”

Toimetas Martin Vaher

Muelleri raport: Venemaa sekkus USA valimistesse, Trump ja tema meeskond õiged

Fookuses eri: aastaid Trumpi Venemaa-sidemetest jahunud peavool astus Muelleri raporti valguses korralikult ämbrisse