Vivek Ramaswami Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

23. augustil toimus telekanali Fox News eestvedamisel Ameerika Ühendriikide Wisconsini osariigi suurlinnas Milwaukee's vabariiklaste presidendikandidaatide esimene debatt, mille võitis kindlalt Vivek Ramaswami. Ülevaate teeb Karol Kallas.

Debatile pääsesid Florida kuberner Ron DeSantis, Lõuna-Carolina senaator Tim Scott, poliitiku ja ametnikuna karjääri teinud agressiivne neocon Nikki Haley, biotehnoloogia ettevõtja Vivek Ramaswami, endine New Jersey osariigi kuberner Chris Christie, Põhja-Carolina kuberner ja tehnoloogiaettevõtja Doug Burgum, Donald Trumpi asepresident Mike Pence ja endine Arkansase osariigi kuberner Asa Hutchinson.

Debatil otsustas mitte osaleda kõige suurema avaliku toetusega Trump, kes andis samal ajal intervjuu Tucker Carlsonile.

Kui debatil osalenud kandidaatide toetus jääb vabariiklaste seas suuremas osas alla 10 protsendi, siis DeSantisel on see viimaste küsitluse andmetel 16 protsendi juures ja Ramaswamil 10 protsenti. Trumpi toetab 49 protsenti vabariiklastest.

Debatil tegi "ärklemisvastane" Ramaswami kõigil teistel "selja prügiseks".

Peale debatti avaldas Ramaswamy sotsiaalmeedias oma sõnumi 10 punktilise kokkuvõtte.

Sõnum kõlab:

TÕDE*

  1. Jumal on olemas.
  2. Olemas on ainult kaks sugu.
  3. Inimkonna õitseng nõuab fossiilkütuseid.
  4. Äraspidine rassism on rassism. (Valgete "positiivne" diskrimineerimine värviliste heaolu nimel on samuti rassism.)
  5. Avatud piir tähendab, et piire ei ole.
  6. Vanemad peavad otsustama, milline on nende laste haridus. (Mõtles ilmselt nn pearahasüsteemi, milles laps ei ole seotud kindla kooliga, vaid pere saab selle ise valida ja pearaha liigub temaga sinna. See on USAs väga aktuaalne teema.)
  7. Tuumikperekond on inimkonna kõige suurepärasem valitsemisvorm.
  8. Kapitalism päästab inimesed vaesusest.
  9. Ameerika Ühendriikide valitsusel on kolm haru, mitte neli. (Mõtles süvariiki.)
  10. Ameerika Ühendriikide põhiseadus on ajaloo parim vabaduste tagaja. 

Mõned küsitlused seavad Ramaswami DeSantisest ettepoole.

Samuti on teada, et seekord on tegemist vabariiklaste sisevalimistega, milles kõik teised on Trumpi vastu. Ennast USA võimupüramiidi sisse söönud vabariiklaste nomenklatuur ei salli Trumpi silmaotsastki ja väga suur raha teeb kõik selleks, et Trump teist korda presidendiks ei saaks.

Ramaswami puhul on osutatud, et kuigi ta räägib juttu, mis läheb nõndanimetatud "vaikivale enamusele" südamesse, siis tema kampaania osad rahastajad on siiski inimesed, kes on otseselt Trumpi vaenlased. 

*TRUTH. (tõde) on Ramaswami valimisloosung.

Toimetas Karol Kallas