Ameerika Ühendriikide toidu ja ravimiametit esindavad advokaadid väitsid kohtus, et otsene nõudmine lõpetada ivermektiini kasutamine Covid-19 raviks oli ainult "soovitus".
"Tsiteeritud avaldused ei olnud ravijuhendid. Need ei olnud kohustuslikud. Need olid soovitused. Nendega öeldi, mida osapooled peaksid tegema. Neis öeldi, näiteks, miks inimesed ei peaks ivermektiiniga Covid-19 ravima. Nendega ei öeldud, et inimesed ei tohi seda kasutada. Nendega ei väidetud, et ivermektiin on keelatud või selle kasutamine on ebaseaduslik. Samuti ei öeldud nendes, et arstid ei tohi ivermektiini välja kirjutada," rääkis Isaac Belfer, kes on üks toidu- ja ravimiametit (FDA) esindavatest advokaatidest, 1. novembril Texase osariigi föderaalkohtus. Kohtukaasuse asjaolusid vahendab The Epoch Times.
"Neis juhistes kasutati mitteametlikku keelt, see on tõsi. Sellest võis jutu käigus nii aru saada, kuid need keelud ei olnud kohustuslikud," jätkas ta.
Kohtuistung toimub kolme arsti poolt algatatud kohtuasjas, milles nad süüdistavad FDAd ebaseaduslikus sekkumises nende raviotsustesse, kui amet avaldas ivermektiini keelavad "soovitused".
Ivermektiin on algselt parasiitide vastu mõeldud ravim, mis on mitmetes katsetes osutunud tõhusaks ka Covid-19 vastu.
FDA on ivermektiini inimeste raviks heaks kiitnud, kuid seda mitte Covid-19 puhul. Ravimit kasutatakse Ameerika Ühendriikides mitmetel mitte heaks kiidetud eesmärkidel, sellist praktikat nimetatakse müügiloaga mitte lubatud näidustuste raviks (off-label treatment).
FDA koostas 2021. aastal ilmavõrgulehe, mille pealkiri kõlab: "Miks sa ei peaks kasutama ivermektiini Covid-19 raviks ja ennetamiseks". Amet reklaamis lehekülge sotsiaalvõrgus sõnumiga: "Te ei ole hobune. Te ei ole lehm. Tõsiselt, teie kõik. Lõpetage ära." Teises postituses jätkas FDA: "Peatage oma hobused, teie kõik. Ivermektiin võib olla küll järjest popim, kuid selle kasutamist Covid-19 raviks pole jätkuvalt lubatud ega heaks kiidetud."
Teisel veebilehel kirjutab FDA: "Küsimus: kas ma võiksin Covid-19 ennetamiseks elik raviks võtta ivermektiini? Vastus: ei."
Süüdistuses väidavad arstid, et selline FDA käitumine sekkus arstide ravitegevusse, millega rikuti mitmeid seaduseid, sealhulgas föderaalset toidu, ravimite ja kosmeetika seadust.
Hagejad paluvad kohtult, et säherdune FDA tegevus kuulutataks ebaseaduslikuks ja keelataks ametil edaspidi anda juhiseid ning avaldada arvamust, kas ivermektiini tohib Covid-19 raviks kasutada.
Arste esindava advokaadi Jared Kelsoni sõnul ei pea "mitteametlikkuse" väide paika, kuna FDA ütles otse: "Lõpetage ivermektiini kasutamine kohe ära."
FDA tegevus "näitab selgelt, et ivermektiini ei lubatud patsientide raviks kasutada," jätkas Kelson.
Üks hagejatest on Dr Paul Marik, kes kasutas 2020. aastal, kui ta oli Ida-Virginia Meditsiinikooli Kopsuhaiguste ja intensiivravi osakonna juht ja Sentara Norfolki Üldhaigla intensiivraviosakonna direktor, Covid-19 raviprotokollis ivermektiini.
Peale FDA seisukohtade avaldamist kästi Marikul ülikooli serveritest viited invermektiinile kustutada ja Sentara saatis oma haiglaketile laiali teate, milles kästi lõpetada ivermektiini kasutamine Covid-19 vastu ning keelu õigustuseks osutati FDAle.
Kohtuasjas väidetakse lisaks, et FDA ivermektiini puudutavate avalduste tõttu sunniti Marik oma töökohtadest loobuma.
Valitsus väidab kohtuasjas vastu, et kaebusel pole alust, kuna [ivermektiiniga ravimata jäänud] haigusest tekkinud vigastusi ei saa seostada FDAga.
"Valitsus käivitas üldkasutatava ravimi, mida on kasutatud väga pikka aega ja manustatud miljardeid doose, halvustamiseks märkimisväärselt tõhusa kampaania. [Ivermektiini näol] on tegemist ühe kõige turvalisema ravimiga inimeste meditsiiniajaloo jooksul. Inimesed tegid seda, mida FDA neile ütles: "Lõpetage! Lõpetage ivermektiini kasutamine." Ma ei saa aru, kuidas seda ei saa seostada FDAga," rääkis kohtus Kelson.
Piirkonna kohtunik Jeffrey Brown, kelle määras ametisse president Donald Trump, ütles kohtus, et tema jaoks valmistavad kõige enam muret sotsiaalmeedia postitused, sest nende juurde ei olnud lisatud ühtegi kõlbmatuse selgitust (qualifiers; kvalifitseeringut).
Eesti korporatiivse meedia ja rahvatervisetööstuse suhtumist ivermektiini väljendavad pealkirjad: "USA populaarse taskuhäälingu juht Joe Rogan ravib koroonat hobuste ussirohuga" (Postimees, 2.09.2021). "Puuduvad tõendid, mis kinnitaks ivermektiini edukust koroonaravimina" (Novaator, 12.08.2021). Tartu Ülikooli molekulaarmeditsiini professor Ana Rebane halvustab 2021. aasta 22. oktoobril Postimehes Kaari Saarmat ja Martin Helmet:
"Loodus ei salli tühja kohta. Praegust rasket seisu on hakanud ära kasutama populistid ja teised suurema tähelepanu vajadusega inimesed. Pardale on saadud mõned perearstid ja teadustöö taustaga inimesed, kes segavad teaduslikke fakte kontrollimata väidetega ja mängiva osavasti inimeste emotsioonidel. Mul ei ole mingid tõendeid, aga kui Kaari Saarma ja Martin Helme räägivad umbes paari päevaste vahedega, et COVID-19 raviks tuleb vaktsineerimisele eelistada ivermektiini ja teisi varajasi ravi meetodeid, siis minu jaoks on tegemist ühtse liikumisega. Siinkohal veelkord, ivermektiin ei aita koroonaviirusnakkuse ja COVID-19 puhul, see on tõestatud mitmete kliiniliste uuringutega. Toimivat head varajast ravi ei ole."
Samas artiklis väidab Rebane Covid-19 vaktsiinide kohta:
Minu jaoks on olnud kõik lihtne. Vaktsineerimine tähendab mulle, et saan lisakaitse ja võtan sellega vastutuse ka teiste ees, see tähendab, et levitan väiksema tõenäosusega viirust.
Raul Rebane nimetas Eesti Rahvusringhäälingu uudisteportaalis igasuguse meditsiinieetika vastu käiva sundvaktsineerimise ja Covidi piirangute türannia vastu meele avaldamist "ususõjaks", mille üheks vahendiks on ivermektiin.
EPLi faktikontrollija Kaili Malts avaldas alles 11. novembril "tõe", et "Jätkuvalt levib arusaam, et ivermektiin ravib koroonat – nii see pole".
Õhtuleht vahendab perearst Karmen Jolleri sotsiaalmeedia postitust: "23. oktoobril oli Tallinnas suur meeleavaldus, kuhu EKRE tõi bussitäite kaupa inimesi, kellest paljud kuulusid riskirühma. Meeleavaldusel toimunud intervjuus üritas Martin Helme arsti mängida ja reklaamis retseptiravimit ivermektiini, rikkudes sellega ravimiseadust. Sama reklaami tegi Moonika Helme kuu aega hiljem Õhtulehes, samal ajal tunnistades, et ta vist tegelikult ei tohiks sellist reklaami teha. Ravimi- ja terviseamet, kas menetlust on juba alustatud?"
Objektiiv avaldas hiljuti pika ajakirjandusliku uurimuse, kuidas pisike miljardäridest "heategijate" kollektiiv, eesotsas Bill Gatesiga, otsustas juba 2020. aasta jaanuaris ära, et Hiina Rahvavabariigist avastatud "viiruslikust kopsupõletikust" saab pandeemia, mille vastu tuleb uute vaktsiinidega ära vaktsineerida terve maailm.
*Objektiivis on avaldatud ivermektiinist kümneid uudiseid ja ekspertide arvamuslugusid. Artiklid leiab üles kui sisestada portaali otsingusse sõna "ivermektiin".
Toimetas Karol Kallas