Viktor Orbán õhtuses Budapestis pärast valimistulemuste selgumist. Foto: Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orbán ütles pärast pühapäevaseid parlamendivalimisi, et “seljataga on suur lahing ning võidetud otsustav võit.”

Ühtlasi tänas ta “kõiki inimesi, kes palvetasid meie pärast ja minu pärast isiklikult,” aga ka tema abikaasa ja erakonna vabatahtlike abiliste pärast.

Viitega valimiskampaanias korduvalt rõhutatud vajadusele hoida Ungari vabana massiimmigratsioonist ja välismõjudest sedastas Orbán, et “me oleme loonud võimaluse kaitsta Ungarit.”

Muuhulgas võimaldab Fideszile kindlustatud superenamus valitsusel seaduseks vormistada eelnõu hüüdnimega “peatage [George] Soros”, kinnitas esmaspäeval parlamendi kõneisik János Halász.

Kõnealusest seadusest tulenevalt peaksid massilist sisserännet ja avatud piire taotlevad valitsusvälised organisatsioonid saama Ungaris tegutsemiseks oma “läkitajariikide” valitsustelt ametlikud load ning maksma välismaistelt toetustelt makse. Lisaks võidakse nende tegevusvõimalusi piirata kaheksa kilomeetrise ribaga Ungari territooriumil piki riigipiiri.

Oma raadiosaates Orbáni saavutust kommenteerides tõi endine Suurbritannia Iseseisvuspartei liider Nigel Farage esile, et tegemist on trendiga Euroopas, kus sotsialistlikud parteid kaotavad oma mõju “nagu me oleme näinud kõikjal Euroopas… Me oleme näinud seda [samuti] Saksamaal … ja Prantsusmaal.”

“Seega on nende Ungari valimiste tulemusel tegemist suure, suure nihkega paremale,” usub Farage.

“Omal ajal öeldi, et mina olen Euroopa Liidu kõige hullem õudusunenägu,” ütles Brexiti käilakuju. Aga “ma arvan, et Viktor Orbán on veel suurem õudusunenägu, sest ta ei kavatse isegi lahkuda.

Ta kavatseb seal edasi olla, et muudkui “ei“ öelda ja täielikku kaost tekitada.”

Sorost ja seltsimehi ähvardab Ungaris piirivalvesse suunatav maks