Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas täna, et Euroopa Liidus peab hakkama mõtlema koroonaviiruse vastase sundvaktsineerimise peale, vahendab Austria ringhääling ORF. Teema tuleb ringhäälingu andmetel arutusele ka 16.-17. detsembril toimuval ELi tippkohtumisel.

Kuna kolmandik inimesi ELis pole koroonaviiruse vastu vaktsineeritud, otsustas Leyen sundvaktsineerimise osas "debati avada". Ideed õigustas Leyen ka omikron-tüve levikuga, nimetades olukorda võidujooksuks ajaga.

Leyeni sõnul on sammuks siiski vaja liikmesriikide konsensust. Veel teatas Leyen, et 5-11 aastastele lastele mõeldud vaktsiinidoosid jõuavad liikmesriikidesse 13. detsembriks ehk nädal varem, kui esialgu plaanitud.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on aga Leyeni mõtte suhtes skeptiline ja peab paremaks strateegiaks inimeste "harimist ja veenmist". Ka ÜRO inimõiguste ülemvoliniku pressiesindaja Liz Throssell väljendas sama seisukohta, mis tema hinnangul on kohane eriti "marginaliseeritud gruppide" ja vaktsiiniskeptikuteni jõudmiseks.

Throsselli sõnul peaks sundvaktsineerimine olema vastavuses rahvusvahelise õigusega inimõiguste küsimuses. Iga eesmärgi saavutamiseks peaks tema sõnul kasutama kõige leebemat meedet ja vältima diskrimineerimist.

Sundvaktsineerimise teed on juba minemas Austria ja Saksamaa. Kreeka plaanib aga järgmise aasta jaanuarist muuta koroonavaktsineerimise kohustuslikuks üle 60 aastastele.

Toimetas Jaanus Vogelberg