John Kerry esinemas COP27 WEFi kliimateemalisel kõnekoosolekul Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Maailma Majandusfoorumi ärgitusel on kokku pandud "esimeste härjal sarvist haarajate koalitsioon" ja Ameerika Ühendriikide "kliimatsaari" John Kerry sõnul on selle tegevuse juures matkitud Covid-19 vaktsiinide loomise ning vaipvaktsineerimise strateegiat.  

Kliimakavade ja vaktsiinide propaganda ning sunnimeetmeid võrdleva avaldusega esines Kerry Punase mere ääres toimuva COP27 asjaosaliste kliimanõupidamise Maailma Majandusfoorumi (WEF) korraldatud kõnekoosolekul, vahendab Breitbart

Kerry sõnul peavad eraettevõtted äärmiselt kiiresti heitma ühte valitsustega ja hoidma ära maailma temperatuuri tõusu ning päästma inimeste elusid, mida ähvardab saabuv kliimakriis.

"Meie ees on tohutu väljakutse, et uued tehnoloogiad jõuaksid vajalikku mõõtkavva ja oleks võimalik kasutada tõeliselt võimekate erasektori ettevõtjate talente, kes tuleb tuua laua taha, kuna ilma nendeta pole ühelgi valitsusel piisavalt raha … meil on vaja, et kõik töötaksid [kliimakavadega] kaasa," rääkis Kerry WEFi kõnekoosolekul. 

"Esimeste härjal sarvist haarajate koalitsiooni (First Movers Coalition) ajendiks olev idee on küllalt lihtne. Meil on turgudel, kus neid olemas ei ole, vaja luua nõudluse signaale, mis omakorda vajab julgust. Koalitsiooni kuuluvate ettevõtete juhid peavad tegema julge otsuse, et löövad kaasa." 

Esimeste härjal sarvist haarajate koalitsioon asutati enne eelmisel aastal Glasgows toimunud COP26 kliimakoosolekut ja selle osalisteks on teiste hulgas Ameerika Ühendriikide riigidepartemang ja Klaus Schwabi juhitud Maailma Majandusfoorum. Roheprojekti eesmärgiks on kaasata eraettevõtteid, kes pühenduksid roheagendale ning vähendaksid oma CO2 heitmeid.

"Me koostasime selle algatuse mudeli kogemuse põhjal, mis meil on [Covid-19] vaktsiinidega. Valitsus ütles toona, et meie maksame selle eest ja teie tehke need valmis. Sama asi on SpaceX-iga: kui te ehitate [kosmoserakette], siis meie kasutame neid ja maksame selle eest," jätkas kliimatsaar.

"Inimesed, kes riskisid oma kapitaliga teadsid, et nad teenivad selle pealt kasu või vähemalt kaetakse nende kulud, kui midagi, nagu näiteks seda on vaktsiinid, aitab päästa ohus olevaid inimelusid. Samamoodi on inimeste elud ohus üleilmse kliimakriisi kontekstis," hoiatas Kerry. 

Vaatamata Kerry karmile hoiatusele näitab statistika siiski, et kliimast tingitud surmade arv on viimase aastasaja jooksul järjekindlalt vähenenud ja inimeste kasvav jõukus aitab neil paremini ilmastikusündmustega hakkama saada. Kliimaeksperdi Bjørn Lomborgi sõnul suri 1920ndatel aastatel "tormide, üleujutuste, põudade, metsatulekahjude ja äärmuslike temperatuuride" kätte aastas pool miljonit inimest, samas kui 2020. aastal oli selliseid surmi 14 000 ümber. "Seda on pea 99 protsenti vähem. Maailma rahvastik on sellest ajast peale kasvanud neli korda ja nii on tegemist isegi suurema langusega, kui see esimese hooga paistab." 

Kerry sõnul minnakse äärmusliku majanduse ümbertegemise kavaga edasi. Ta kinnitas, et "Joe Biden on täis rohkem otsustavust kui kunagi varem, et jätkata sellega, mida me teeme". 

"Ja suuremat osa sellest, mida me teeme, ei saa muuta kellegi poolt, kes peaks kavaga liituma … Turg on teinud oma otsuse selles suhtes, mida me peame tegema, et vastata kliimakriisile." 

John Podesta Foto: Scanpix

Kerry'iga koos esines kõnekoosolekul tuntud demokraatide abiline ja Valge Maja puhta energia innovatsiooni ning rakendamise nõunik John Podesta, kelle sõnul on "vaimustav", et maailma poliitikud ja ettevõtete juhid otsivad võimalusi "maailma majanduse muutmiseks mõõtmetes, mida pole mitte kunagi varem ajaloos juhtunud".

"Te peaksite olema vaimustunud võimalusest olla oda ots, mis muudab maailma majanduse täielikult ümber ja seda nii tootmise-, energia-, transpordi- ja ehituse vallas, et saavutada eesmärke, mida me täidame," kuulutas Podesta. 

Kerry mainitud kliimategevuse võrdlus maailma Covid-19 vastu vaipvaktsineerimisega võib kõlada küll uhkelt, kuid tegelikult on nii Covidi "pandeemia" kui vaktsiinide lugu märksa "mitmekesisem". Seda näiteks asjaolude tõttu, et Bill Gates ja tema äripartnerite grupeering otsustas juba 2020. aasta jaanuaris, kui Hiina Rahvavabariigist hakkasid alles esimesed andmed Covid-19 kohta välja lekkima, et sellest haigusest saab pandeemia, mille vastu aitavad ainult uued kallid ravimid (a la monoklonaalsete antikehade ravimid ja Plaxovid) ja vähemalt 70 protsendi maailma inimeste vaipvaktsineerimine. Oma kava riikide valitsuste ja Euroopa Liidu juures läbi surumiseks kulutas grupeering miljoneid eurosid, mis õnnestus neil nii hästi, et neist said kogu läänemaailma Covidi-programmi sihiseadjad. 

Kiirkorras turule toodud eksperimentaalsed vaktsiinid ei hoia ära Covid-19 haiguse levikut ja nendega kaasneb kahtlus, et süstimine põhjustab liiga paljudel inimestel raskeid kõrvalnähte.  

Toimetas Karol Kallas