WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus esinemas Maailma Terviseassambleel, 21.05.2023 Foto: Scanpix

22. mail sai Genfis kokku Maailma Terviseassamblee, kus esinedes hoiatas WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus maailma väga surmava pandeemia eest.

Samuti rääkis tänu Hiina Rahvavabariigi kommunistidele Maailma terviseorganisatsiooni etteotsa saanud Etioopia revolutsiooniline demokraat Tedros, et Covid-19 "pandeemia" pole kaugeltki möödas ja kohe võib uus laborihaiguse tüvi maailma laastama hakata, vahendab New York Post.

"Oht, et levima hakkab uus [Covid-19] tüvi, mis põhjustab suurel hulgal haigestumist ja surmasid, on jätkuvalt alles. Lisaks valitseb oht, et levima hakkab teistsugune haigusidu, mis on [Covid-19] veelgi surmavam," hirmutas WHO juht inimesi erinevate haigustega.

Siiski teatas WHO 5. mail, et Covid-19 ei ole enam tervise hädaolukord.

"Kui järgmine pandeemia koputab uksele – ja see teeb seda kindlasti – siis me peame olema valmis sellele otsustavalt, kollektiivselt ja õiglaselt vastama," jätkas revolutsiooniline demokraat. 

"Me ei tohi neid ohte homse varna jätta," rääkis Tedros WHO liikmesriikide tervisejuhtidele. "Kui me ei vii läbi muutuseid, mida me peame tegema, siis kes neid teeb? Kui me ei tee seda nüüd, siis millal?"   

WHO juht kutsus lisaks üles muutma rahvusvahelisi terviseregulatsioone ja sõlmima tervisekriiside haldamise leping, mis tagaks, et "maailm ei peaks enam eales seisma vastakuti Covid-19 laadse pandeemia hävitustööga". 

WHO on pannud kokku eriti ohtlike nakkushaiguste nimekirja, mis tõenäoliselt põhjustavad järgmise pandeemia. nende haiguste hulgas on Ebola, Marburgi viirus, MERS, Covid-19, Zika ja kindlasti eriti jube "Haigus-X".

Haigus-X on WHO märgistus haigusetekitaja kohta, mida pole veel avastatud.

Johns Hopkinsi meditsiiniülikooli teadlane Pranab Chatterjee sõnul pole hirm Haigus-X ees sugugi liialdatud

Samuti on rahvatervise eksperdid üksmeelel, et järgmine pandeemia on tõenäoliselt zoonootiline, ehk see saab alguse loomadelt ja "voolab üle" inimestele.

Meditsiiniteadlased juhivad tähelepanu, et viimaste epideemiate – Ebola HIV/AIDS ja Covid-19 – algupära on zoonootiline. 

Chatterjee sõnul tuleb uute epideemiate vältimiseks luua ülemaailmne jälgimissüsteem, mis tuvastaks haiguste "ülevoolamise sündmuse" enne kui need laiemalt levima hakkavad.

WHO tuvustas Terviseassambleel ka Rahvusvahelist Haigusidude Jälgimise Võrgustikku (International Pathogen Surveillance Network; IPSN). IPSN tagab kõigile riikidele ligipääsu haigusidude geneetilise koodi järjestamisele, mis annab võimaluse kiirkorras ohtlikele haigustele jälile saada ja nende vastu süste toota.

Kuna 2024. aastal toimuvad Ameerika Ühendriikides presidendivalimised, siis "vandenõuteoreetikute" hinnangul on "uut ja surmavat" pandeemiat oodata juba järgmisel aastal. Üldisemalt arvatakse mõtlevate inimeste ridades, et uue pandeemia vastu aitaks väga hästi ka lahendus, kui WHO üks suurimaid rahastajaid ja Covidi režiimi arhitekt Bill Gates kuhugi kinni panna.

Toimetas Karol Kallas