Foto: PixieMe/Bigstockphoto.com

Eelmise nädala teisipäeval teatas maailma suurim videote jagamise platvorm YouTube, et võtab teravdatud tähelepanu alla videod, mis kätkevad "vastuolulist religioosset või üleolekut väljendavat sisu", isegi kui konkreetsed videod ei riku YouTube'i kasutajatingimusi, vahendab CNSNews.com.

"Peagi hakkame rakendama karmimat kohtlemist videote suhtes, mis ei ole küll õigusvastased, ent mis on kasutajate poolt märgistatud meie poolt kehtestatud vihakõne ja vägivaldse äärmusluse vastase poliitika võimalike rikkumistena," teatas Google'i omanduses olev ja enam kui miljardi igakuise külastajaga ettevõte oma blogis.

"Kui leiame, et niisugused videod ei ole otseselt meie reeglitega vastuolus, ent sisaldavad vastuolulist religioosset või üleolekut väljendavat sisu, paigaldame need piiratud olekusse. Videod jäävad YouTube'i alles, ent nende ees on hoiatus – neid ei soovitata, neid ei saa reklaamida ning nende juurest puuduvad olulised funktsioonid, nagu kommenteerimise, jagamise ja meeldivaks märkimise võimalused."

Videote selline peitmine, mille tõttu pole need ka otsinguga leitavad, tähendab, et vastavalt kategoriseeritud videoid ei saa YouTube'i kaudu laialt levitada ning nende kaudu pole võimalik ka tulu teenimine. Väidetavalt on selline samm tingitud YouTube'i soovist mitte saada tsensuuri rakendamise süüdistusi.

Mitmete kriitikute sõnul on YouTube'i seesugused sammud siiski osaks laienevast püüdlusest suruda alla vasakliberaalse ideoloogia seisukohast ebameeldivat sõnavabadust, mille sarnast on väidetavalt rakendanud ka teised suured sotsiaalmeediakanalid. Eriliselt problemaatiliseks peetakse asjaolu, et puudub selgus kriteeriumite osas, mille alusel liigitatakse materjali "vastuoluliseks" ja seega mahasurumise vääriliseks.

Näiteks eelmisel nädalal peatas Google mitmeks tunniks väidetava eeskirjade rikkumise tõttu Toronto Ülikooli populaarse professori Jordan B. Petersoni ligipääsu oma YouTube'i kanalile, millel on rohkem kui 370 000 jälgijat.

Professor Peterson on viimase aasta jooksul kogunud laialdast tuntust nii oma teravate sooideoloogia pealesurumise vastu suunatud väljaütlemistega kui ka paljude teiste videoloengutega, mille teemad ulatuvad psühholoogiast ja poliitikast kuni piibellike teemade käsitlemiseni. Nn poliitilise korrektsuse vastu võitlev professor avastas, et tema YouTube'i kanal on blokeeritud, kui püüdis laadida üles oma uut Vana Testamendi teemalist loengut.

Professor Peterson tegi selle olukorra kohta Twitterisse postituse ning pärast mõningast meediakajastust ja paljude toetajate proteste taastas Google tema ligipääsu tema kontole, ilma selgitamata, miks ligipääs üldse peatati või milliste reeglite vastu ta väidetavalt eksis.

"Mul on olnud see konto ligi 15 aastat. Kogu minu korrespondents on sel kontol. Jutt käib sadadest tuhandetest e-kirjadest lugematult hulgalt inimestelt kõikjalt maailmast," ütles professor Peterson ajalehele The Daily Caller ja lisas, et tegu peab olema kas Google'i poolse eksituse või poliitiliselt motiveeritud sammuga.

Vt alltoodud videost lähemat kriitilist analüüsi.

https://www.youtube.com/watch?v=nq3UnrPT0Qk