Illustratsioon: Burdun/Bigstockphoto.com

Detsembri alguses eemaldas YouTube nädal varem avaldatud Markus Järvi süvariigi-teemalise videokommentaari, tembeldades selle täiesti alusetult vihakõneks. Nüüdseks on YouTube otsustanud mitte rahuldada selle otsuse vaidlustamist Objektiivi poolt, andes ühtlasi teada, et otsuse edasised vaidlustamise võimalused puuduvad.

4. detsembril andis YouTube Objektiivi toimetusele teada, et Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi süvariigi temaatikat käsitlev nädalakommentaar ei ole kooskõlas ettevõtte vihakõnevastase poliitikaga. YouTube-i hinnangul tuli kommentaar videojagamisplatvormilt eemaldada, kuna see ülistas või õhutas vaenu isikute ja inimkoosluste vastu.

Objektiivi toimetus esitas seepeale YouTube’ile protesti, milles toonitati, et video eemaldamine vihakõnena on absoluutselt vastuvõetamatu ja ühemõtteliselt vale.

“Kõnealuses videos ei ole midagi niisugust, mida saaks kuidagigi vihakõnena tõlgendada. Tegu on viisakas vormis poliitilise arvamuse väljendamisega. Seetõttu loodame, et tunnistate oma eksimust ja tühistate video eemaldamise otsuse,” toonitas Objektiivi toimetus oma vaides.

Objektiivi poolt YouTube’i otsuse peale esitatud protest

Nüüdseks on YouTube ilma Objektiivi toimetust sellest informeerimata teinud Objektiivi kanalis märke, et protesti ei rahuldatud ning et täiendavad otsuse vaidlustamise võimalused puuduvad.

Ühtegi selgitust selle kohta, mis kujutas endast YouTube’i hinnangul Järvi nädalakommentaaris vihakõnet, pole antud. Video mahavõtmise põhjusena on kirjutatud lihtsalt “vihakõne”.

Ühtlasi on YouTube teinud Objektiivi kanalisse märkuse, et kanalile on seoses väidetavalt vihakõnet kätkenud video eemaldamisega tehtud hoiatus.

“Kuna tegu on esimese korraga, ei mõjuta see teie kanali toimimist. Teid hoiatatakse vaid ühe korra ja see hoiatus jääb teie kanalil kehtima. Kui te peaksite veel kord kasutajatingimusi rikkuma, siis saab teie kanal juba karistuse, mille kohaselt ei saa te ühe nädala jooksul materjali üles laadida, videoid avaldada ega ülekandeid teha,” annab YouTube teada.

Ekraanitõmmis Objektiivi YouTube’i kanali admin paneelist

SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu sõnul on YouTube’i selline täiesti meelevaldne käitumine järjekordne kinnitus vasakliberaalse ideoloogilise diktatuuri kehtestamisest sotsiaalmeedias, nagu ka sellest, kui ohtlik kategooria on vihakõne.

“Esiteks näitab YouTube’i käitumine taas, et oma kasutajatingimusi rakendatakse vägagi valikuliselt ja meelevaldselt ning pidevalt just konservatiivide hääle mahasurumiseks – tegemist on ilmselge diskrimineerimisega maailmavaatelisel alusel. Teiseks ilmneb siit, et vihakõneks võidakse tembeldada ka täiesti süütud, viisakad ja rahulikud arvamusavaldused. Kolmandaks vaatab siit väga tõenäoliselt vastu ka alatu anonüümseks jäävate pealekaebajate tegevus,” toonitas Vooglaid.

YouTube on Objektiivi videoid eemaldanud ka varem. Aasta alguses tsenseeris videojagamisplatvorm pealekaebajate tõttu Järvi kommentaari, milles tuli kõne alla homoorganisatsioonide riiklik rahastamine.

Suvel eemaldas platvorm eelnevalt tsenseeritud kommentaari ning lisaks sellele ka ühe “Fookuses” saate. Sellele järgnes ka kolmanda Objektiivi video “Mis on kultuurimarksism?” mahavõtmine.

Süvariigi-teemaline kommentaar on neljas Objektiivi video, mille YouTube oma platvormilt pealekaebuste tõttu eemaldab. Objektiivi videote eemaldamine on reeglina toimunud vahetult peale annetuskampaaniat või annetuskampaania ajal.

Allpool viidatud artiklist on võimalik siiski ka praegu YouTube’i poolt vihakõneks tembeldatud ja maha võetud Järvi kommentaari vaadata.

Markus Järvi: märkmeid süvariigist