Taskuvaraste eest hoiatav elektrooniline tahvel Kölni katedraali ja pearaudteejaama juures, kus aastavahetusel 2015/2016 ründasid ja röövisid sisserändajate jõugud kohalikke elanikke, peamiselt naisi. Foto: Wolfgang Rattay, Reuters/Scanpix

Meediaportaali The Local ajakirjanik kirjutab, et isegi kui mõni Euroopasse saabunud põgenikest peaks panema toime kuriteo – olgu selleks seksuaalne rünnak või isegi mõrv –, on kavatsus teda tagasi saata kodumaale, kus tema elu ähvardab oht, "moraalselt pankrotistunud populism" ja vastuolus rahvusvahelise õigusega.

Pärast aastavahetuse seksuaalrünnakuid Kölnis ja mujal on Saksamaa poliitiline juhtkond asunud seisukohale, et kuritegusid toime pannud varjupaigataotlejad tuleb riigist kiiremas korras välja saata. Kantsler Angela Merkel ruttas teatama, et on nõus seadusmuudatusega, millega on võimalik kurjategijatest varjupaigataotlejate väljasaatmist kiirendada. Proua Merkeli sõnul on sakslastel täielik õigus küsida, "millal kaob õigus meie juurde jääda". Ka siseminister Thomas de Maizière on seisukohal, et asüülitaotlejate väljasaatmist tuleb lihtsustada.

Niisamuti leiab sotsiaaldemokraatide juht ja asekantsler Sigmar Gabriel, et tuleb ära kasutada rahvusvahelise õiguse kõik võimalused, et kurjategijatest asüülitaotlejad oma kodumaale tagasi saata. "Miks peaks Saksa maksumaksja kinni maksma võõramaalasest kurjategija vangis hoidmise?" küsis Gabriel.

Seevastu ajakirjanik Jörg Luyken Saksamaa ja Skandinaavia uudiseid vahendavast portaalist The Local leiab, et üleskutsed kuritegusid sooritanud asüülitaotlejad riigist välja saata kujutavad endast "moraalselt pankrotistunud populismi".

"Definitsiooni järgi on põgenik isik, kellele pakutakse kaitset, kuna tema elu on kodumaal ohus. Tema tagasi saatmine tähendaks tema surma saatmist," kirjutab Luyken ja meenutab, et Euroopas ei karistata enam ühegi kuriteo eest surmanuhtlusega.

"On tõsiasi, et Euroopas ei karistata mitte ühegi kuriteo eest surmanuhtlusega – seega mis tahes kuriteost me ka ei räägiks, olgu selleks vargus, seksuaalrünnak või mõrv, mitte ühegi kuriteo tulemuseks ei saa olla see, et keegi toimetatakse riiki, kus tema elu on ohus."

Luykeni sõnul on ka äärmiselt küsitav, et Euroopa Inimõiguste Kohus laseb Saksamaal asüülitaotlejaid välja saata. Suurbritannia sõdis EIK-ga neli aastat, et saata äärmuslik islamivaimulik Abu Qatada välja Jordaaniasse, mis on küll rahulik riik, kuid kus äärmuslast võis oodata piinamine.

"Võib ainult ette kujutada Strasbourgi kohtunike näoilmet, kui Merkel ja Gabriel püüavad neid veenda, et Süüria presidendist Bashar al Assadist võib loota, et ta kohtleb vange inimväärselt."