Foto: ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide kodanikuühenduse Project Veritas ajakirjanikul õnnestus sisse imbuda vasakäärmuslike terroristide rühmitusse Antifa. Paljastus “ettevõtte moodi” hästi varustatud organiseeritud jõuk, millel on sidemeid Euroopa riikidega.

Oregoni linna Rose City Antifa salaosakond kohtub regulaarselt ja nende organisatsioon on üles ehitatud “nagu ettevõte.” Vasakterroristide rühmituse koolitustel õpetatakse liikmetele relvade kasutamist ja käsivõitlust, mille ühe nipina soovitatakse näiteks “silmade väljakoukimist.” Samamoodi õpetatakse strateegiaid, kuidas vägivallatsedes varju jääda, selgub neljapäeval avalikustatud Project Veritase salaja filmitud videoklipist.

Tegemist on ilmselt Veritase esimese videoga Antifa paljastuste reas – eelnevate paljastuste ajal on Project Veritas üllitanud informatsiooni jupikaupa. Videos näeb vasakterroristide jõugu treeninguid, milles mõnes kasutatakse teemade selgitamiseks slaidiesitlustarkvara Microsoft PowerPoint. Videos nähtavad koolitused toimusid ühes Oregoni osariigi Portlandi linna raamatupoes enne selle lahtiolekuaegu. Koolitusel osalejad olid kõik noored ja valged inimesed, nii mehed kui naised.

“Õppige võtteid nagu silmade välja koukimine. Kellegi silmade vigastamine nõuab väga vähe jõudu,” räägib Nicholas Cifuni nimeline “koolitaja” Antifa liikmetele “luuretegevus ja taktika” nime kandval koolitusel.

Samamoodi jäi ta videole roppusi täis sõnavõtuga, milles ta hoiatas värvatud aktiviste, et need oma vägivallategudega liiga silma ei paistaks ja nii politsei tähelepanu alla ei satuks.

“Ärge olge sellised f***ing tüübid, kes ogaliste pronksnukkidega jäävad fotokaamerate ette. Politsei vaatab neid fotosid ja ütleb: “Suurepärane, me saame neid v***jad kohtusse kaevata, vaadake kui vägivaldsed nad on.” Mis ei tähenda, et me ei oleks [vägivaldsed], kuid me peame seda f***ing s**ta varjama,” kuuleb ülesvõttelt Antifa “õpetlase” tarkusesõnu.

Veritase agendi sõnul oli ta Rose City Antifa liikmekandidaat ja ta värvati ProtonMail e-kirja teenuse kaudu. Esimene kohtumine Antifa liikmega toimus Starbucksi kohvikus, kus ta pidi kandma valget särki ja hoidma enda ees veepudelit.

“Kui vägivaldne on Antifa või konkreetselt Rose City’i Antifa? Nad ei kõhkle inimesi ründamast või mõnda liiki vägivalda õhutamast,” rääkis agent. “Koolitustel ja kohtumistel, enne kui meile näidati, kuidas teha “musta blokki” [musta riietumine ja enese isiku varjamine], räägiti meile üksikasjaliselt lahti kuidas kasutada teatud relvi, milliste relvadega me peaksime väljaastumistele minema ja mis relvad peaks meil olemas olema.” 

Ashes nime kandev instruktor räägib salaja filmitud videos: “Meie tegevuse peamine eesmärk, onju, on minna tänavatele ja teha ohtlikke asju nii, et endal oleks võimalikult turvaline.”

Cifuni õpetab aktivistidele lisaks, et “eesmärgiks peab olema vaenlase hävitamine, mitte oma poksimise või kickpoksi oskuste näitamine.”

Veritase agendi jaoks oli üllatav kui organiseeritult vasakterroristide jõuk ennast üleval pidas. Tema arust toetatavad vasakäärmuslaste grupeeringut välised jõud ja pilt, nagu tegemist oleks hierarhiat eitava tänavaanarhistide jõuguga, ei vasta tõele.

“Rose City Antifa on väga struktureeritud, nagu suurettevõte või äri,” rääkis Veritase ajakirjanik. “Paistis välja, et rühmitust toetavad kas rahaliselt, mõjutustegevusega või erinevate vahenditega mingid välised jõud.”

Agendi sõnul asutas Rose City Antifa rühmituse Caroline Victorin, kes tänaseks on abikaasaga, kellel on kaks kodakondsust, kolinud elama Rootsi. Ta lisas, et terroristide rühmitusel on “sidemed Euroopaga.”

2007. aastal asutatud Rose City Antifa on väidetavalt Ameerika Ühendriikide vanim Antifa liikumise vasakterroristlik rühmitus.

Möödunud pühapäeval (31.05.2020) teatas Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, reageerides riiki tabanud vägivallale, röövimistele ja märatsemisele, et Antifa kuulutatakse siseriiklikuks terrorirühmituseks.

Minnesota osariigi, kus kohast ühe mustanahalise mehe õnnetu surma tõttu USA-d tabanud rassirahutused ja märatsemine alguse sai, ametiisikud teatasid esmalt, et röövimiste, põletamiste ja vägivalla puhkemise taga on valged ülemvõimalsed ning narkokartellid.

Veritase paljastuse lõpus teatatakse, et nende agent tuli Rose City Antifast ära “kaua aega tagasi.”

Toimetas Karol Kallas