Fred W Rose: serio-koomiline sõjakaart aastaks 1877. Pilt: journals.openedition.org/belgeo

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist üheksas.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnastele ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähistele on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas, neljas, viies, kuues, seitsmes ja kaheksas osa.

Toodangu suurendamine

Ameerika Ühendriigid käivitasid Operatsioon varp kiirusel (Operation Warp Speed) 2020. aasta 15. mail. Suve jooksul laiendas see oma vaktsiinide arendusportfelli investeerides 1,6 miljardit dollarit Novavaxi [Nuvaxovid vaktsiini] tootmisesse ja esimesed 1,95 miljardit dollarit Pfizerisse, et viimane saaks tootmist laiendada ning valmistada Ühendriikide jaoks sada miljonit vaktsiinidoosi. Samuti lubati varp-programmi kaudu anda 2,1 miljardit dollarit Sanofi ja GSK vaktsiinide arendamiseks.

Gatesite Sihtasutuse esindajad üritasid tagada, et vaktsiinide tootmist suurendatakse määral, mis tagab madala sissetulekuga riikidele õiglase ligipääsu süstidele. Sellel eesmärgil mõjutati Ühendriikide ametnikke, et need jagaksid Covidi vaktsiinidest tuleneva immuunkaitse toimesuhteid (immune correlates of protection from Covid vaccines), mis on immuunsuse markerid, mis aitavad teistel institutsioonidel oma vaktsiinitooteid arendada.

Gatesite Sihtasutus oli jaganud toetusraha erinevatele vaktsiine arendavatele organisatsioonidele üle maailma, kes vajasid neid toimesuhteid (korrelaate) enda süstide loomiseks.

Kui immuunkaitse korrelaate (immune correlates of protection) jagatakse, aitavad need ettevõtetel tagada [vaktsiinide] tõhusus ilma, et selleks peaks läbima kuude pikkusi tõhususe katsetusi. Ameerika Ühendriikide ametnikud saadi nõusse ja Rahvuslikud Terviseinstituudid (NIH) avaldasid korrelaatide teabe 2021. aastal.

2020. aasta augustis hakkasid Gatesite sihtasutuse, Wellcome Trusti, Gavi ja CEPI esindajad mõjutama Ameerika Ühendriike, et see jagaks vaktsiinidoose ülejäänud maailmaga. Samuti kohtusid organisatsioonide esindajad, sealhulgas Bill Gates ise, Euroopa Liidu kõrgemate ametnikega, et viimased pühenduksid vaktsiinidele õiglase ligipääsu tagamisele.

Emilio Emini Foto: gatesfoundation.org

USA valitsuse ametnikud ja selle Covid-19 vaktsiiniprojekti töötajad räägivad, kuidas Gatesite Sihtasutuse üks juhte, Emilio Emini, kes juhib HIVi ja tuberkuloosiprogramme, kohtus Operatsioon varp kiirus ametnikega vaktsiiniinvesteeringute asjus. Mõni aeg hiljem asus Emini tööle Joe Bideni valitsuses, kus ta tegeles vaktsiinide tarneküsimustega.     

Kuid USA valitsus ei andnud ühtegi lubadust, et vaktsiine tarnitakse õiglaselt üle maailma.

Inimene, kes on toonase olukorraga väidetavalt kursis, rääkis: "USA valitsuse positsioon oli järgmine: sellest, mida vaktsiinidoosidega tegema hakatakse, pole vaja hetkel rääkida, sest esmatähtis on vaktsiinide valmis tegemine. Kui vaktsiinid on olemas, alles siis peetakse sel teemal aru."

Lubatud õiglus

2020. aasta septembriks oli maailmas Covidisse surnud [väidetavalt] ligi miljon inimest ja valitsused "närisid küüsi" oodates vaktsiinide valmimist. 

Selleks ajaks olid vähemalt neli ravimiettevõtet jõudnud oma vaktsiinikandidaatide kliiniliste katsetustega kolmandasse faasi ja nii Euroopa kui Ameerika Ühendriikide ametnikud olid üha kindlamad, et esimesed vaktsiinid saavad valmis enne aasta lõppu.

Kuid nelja vabaühenduse ja ACT-A juhtkonnas valitses ainult äng. Viirus levis kiiresti üle maailma ja näis, et vaestest riikidest keegi ei hooli.

2020. aasta 10. septembril, kui kiirendi loomisest oli möödas viis kuud, kohtusid nelja organisatsiooni juhid, kelle hulgas oli ka Melinda French Gates, ACT-A esimesel ametlikul nõupidamisel. Selle kohtumise järel konsortsium võimendas oma annetuskampaaniaid ja survestas valitsusi veelgi enam, et need panustaksid rahvusvahelisse võitlusesse viirusega. ACT-A rahanduskomitee, mis koosnes valitsusametnikest ja terviseagentuuride juhtidest, leidsid, et ACT-A osalistele – sealhulgas CEPIle ja Gavile – tuleb anda kokku 38 miljardit dollarit.

ACT-A tegevuse järelvalve ja poliitiline juhtimine toimub hõlpnõukogu (facilitation council) kaudu, mis on WHO ja Euroopa Komisjoni juhitud komitee, kuhu kuuluvad erinevate riikide esindajad, sealhulgas konsortsiumi kaasesimehed ja Lõuna-Aafrika ning Norra esindajad. Samas igapäevaseid otsuseid langetab selles direktorite grupp, kuhu kuuluvad valitsuste, ravimitööstuse, kodanikuühiskonna ja rahvusvaheliste terviseorganisatsioonide esindajad. Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu ametnikud suhtlesid regulaarselt ACT-A erinevate töögruppidega.

Gavi, koordineerides oma tegevust WHO, CEPI ja UNICEFiga, võttis ühel hetkel juhtohjad enda kätte ja asutas COVAXI hangete ja rahastamise ühismehhanismi. Tegemist oli lahendusega, mille kaudu said madala sissetulekuga riigid kolme dollari eest soetada Serum Institute'i AstraZeneca vaktsiinidoose. Wellcome aitas rahastada teraapialahenduste "sammast". Mitmed teised organisatsioonid aitasid rahastada ja juhtida ACT-A diagnostika ning tervisesüsteemide "sambaid". Politico ja Welti analüüs näitab, et samal ajal rahastas Gatesite Sihtasutus Gavi kaudu nii Covid-19 vaktsiinide kui ravimite arendamist.

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Viies osa.

Kuues osa.

Seitsmes osa.

Kaheksas osa.

Toimetas Karol Kallas