Dublini meeleavaldus, 23.11.2023

Iirimaa pealinna Dublini Parnelli väljakul asuva kooli juures said 22. novembri pärastlõunal noarünnakus haavata kolm väikest last, üks naine ja mees. 23. novembril puhkesid linnas tõsised rahvarahutused.

Väidetavalt on neljapäeva pärastlõunal toimunud rünnaku taga Alžeeria päritolu sisserändaja, keda nähti enne rünnakut kooli ümbruses luusimas. Üks lastest, viieaastane tüdruk, on raskes seisus haiglas. Neljapäeva õhtul kogunesid Dublini kesklinna kurjad meeleavaldajad, vahendab Telegraph.

Muidu üldiselt rahumeelsed meeleavaldajad panid põlema ühe politseiauto, trammi, kahekorruselise bussi ja lisaks veel mitu masinat ning loopisid politseinikke ilutulestikuga. Hiljem süüdati Holiday Inni hotell, milles majutatakse sisserändajaid. Politsei pole ründaja isikut ega tema ajendeid avalikustanud ja ametlikult nimetatakse väidet, et pussitaja oli alžeerlane, "väärteabeks".

Iirimaa valitsuse justiitsminister Helen McEntee sõnul ei kavatse riik "äärmusparempoolsete" meeleavaldajate vägivalda ja rünnakuid politsei vastu taluda.  

"Kuritegelikul ja manipuleerival elemendil ei tohi lubada kasutada kaose külvamiseks ära seda kohutavat tragöödiat," teatas justiitsminister ja kutsus üles rahule.

Meeleavaldajad nõuavad piiride sulgemist.

Iirimaa president Michael D. Higgins lubas palvetes olla raskes seisus viieaastase tüdrukuga. Ta lisas: "Me peame gardalasi antud juhtumi lahendamise juures kõiges toetama. See kohutav sündmus on Garda teema ja olukord, kus seda kasutavad ära ja kuritarvitavad teatud tegevuskavaga grupid, kes ründavad ühiskondliku kaasamise põhimõtteid, on taunitav ning väärib hukkamõistu kõigi poolt, kes usuvad demokraatiasse ja õigusriiki."

Politsei sõnul saadeti "väikest gruppi kurjategijaid" taltsutama 400 politseinikku.

Sündmust kajastavatelt videotelt on näha, et väga väike meeleavaldajate hulk ei olnud.

Meeleavalduse tõttu pandi seisma kogu Dublini liiklus.

Iirimaa politsei juht Drew Harris leiab: "Meil on olemas täiesti hullumeelne huligaanide jõuk, keda juhib äärmusparempoolne ideoloogia ja kelle sellised häirivad suunitlused on põhjustanud antud tõsise vägivalla." 

Üks tunnistajatest kirjeldas, kuidas ta nägi ühte meest tegemas laste juures noalöögi moodi liigutusi ja kuidas möödakäijad tirisid teda laste juurest eemale.

Ründaja sai samuti noahaavu, mida ta väidetavalt tekitas endale ise ja politsei pidas ta kinni.

Iirimaa Garda välistas seosed terrorismiga. "Garda Siochanale huvi pakkuv mees on 50ndates aastates ja hetkel ei otsita seoses kõnealuse sündmusega taga kedagi teist," teatas Garda kõneisik.

"Tegemist on eraldiseisva rünnakuga ja meil on vaja kindlaks teha, mis põhjustel see toime pandi," jätkas ta.

Minister McEntee lubas, et väidetav ründaja astub kohtu ette.

Toimetas Karol Kallas