Eesti justiitsminister Kalle Laanet kohtus USA justiitsminister Merrick Garlandiga Washingtonis. Foto: Eesti justiitsministeerium

Justiitsminister Kalle Laaneti sõnul saab Eesti Ameerika Ühendriikidelt osa Danske Panga poolt makstavast enam kui kahe miljardi dollari suurusest trahvist 50 miljonit dollarit.

Eesti õiguskaitseorganid on teinud Danske panga rahapesujuhtumis USA ametiasutustega igakülgset tihedat koostööd, kuna rahapesu käis Danske panga Eesti filiaali kaudu. Aktiivset ja head koostööd olevat Laaneti sõnul rõhutanud ka USA ametivõimud.

Märkimisväärne on, et lisaks trahvile tasub Danske pank USA väärtpaberi- ja börsikomisjoniga sõlmitud kokkuleppe alusel veel ligi pool miljardit dollarit, täpsemalt 413 miljoni dollarit trahvi peale nn põhitrahvi.

Laaneti sõnul peab Eesti kõigega rahul olema ja tänuga vastu võtma, vahendab justiitsministri sõnu ERR, kui rahvusringhääling küsis, kas sellise summaga ollakse rahul.

Laanet ei osanud kommenteerida, miks USA võimud hiigelsuurest trahvisummast Eestile just sellise tühise summa eraldasid. „Mis oli see mudel või mille alusel arvutati see summa, aga selline asi on varem kokku lepitud," ütles Laanet. 

Ühtlasi märkis Laanet eraldatava summa kättesaamist kommenteerides, et „täna nad [USA] ei andnud meile ühtegi ülesannet, mida me peame tegema. Eks me kindlasti küsime nende käest mõne aja pärast, kas me saame kuidagi aidata selle [rahaeraldamise] otsuse tegemisel, soovivad nad lisainformatsiooni. Aga hetkel ei ole nad midagi nagu meile ülesandeks pannud."

Toimetas René Allik