Foto: Tero Vesalainen/Bigstockphoto.com

Populaarne sotsiaalmeedia platvorm Facebook kustutas Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) kampaania “Kaitskem üheskoons perekonda!” lehelt eile Objektiivis avaldatud uudist esiletoova postituse, kuna väidetavalt ei vastanud kõnealune postitus Facebooki kasutajatingimustele.

Algselt kooseluseaduse läbisurumise vastu käivitatud kampaania “Kaitskem üheskoos perekonda!” Facebooki lehel avaldati eile postitus, mis tõstis esile Objektiivi uudist pealkirjaga “Hispaania seadus surub katoliiklikele koolidele ja peredele karistuste ähvardusel peale LGBT-doktriini”.

Postituse juures oli SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu kommentaar, mis ütles järgmist:

“Palun võtke paar minutit aega, et see uudis algusest lõpuni läbi lugeda ning siis toimuva üle veidi mõtiskleda. Kui asjad lähevad omasoodu, siis on Eestis samasuguse olukorra kujunemine vaid ajaküsimus. See, mis kunagi tundus uskumatu ja naljakas, on jõudnud punkti, kus asi teeb kõike muud kui ajab naerma. Võib ilma liialdamata öelda, et tegu on HULLUMEELSUSE pealetungiga ideoloogilise diktatuuri korras. Nagu professor Tõnu Lehtsaar omal ajal tabavalt ütles: “Kui sõgedus tuleb võimule, saab hälvikust normaalne.””

Täna hommikul laekus aga teade, et kõnealune postitus on kustutatud, sest väidetavalt ei ole see kooskõlas Facebooki kasutajatingimustega.

Vooglaiu sõnul on sisuliselt arusaamatu, miks postitus kustutati, kuna selles ei olnud mitte midagi ebatsensuurset ega muud heade kommetega vastuolus olevat.

“Saatsin Facebookile palve selgitada, miks postitus eemaldati, sest mina ei näe selles küll midagi lubamatut. Ühtlasi on see esimene kord, kui Facebook on otseselt ja avalikult mõne meie posituse ära kustutanud,” kommenteeris Vooglaid juhtunut.

SAPTK juhatuse esimehe hinnangul on tõenäoline, et niisugused tendentsid hakkavad süvenema ning et ideoloogilise tsensuuri piire nihutatakse lähiajal laiemaks: “Aeg, mil Facebook keerab ideoloogiliselt ebasobivat materjali kätkevad lehed üldse kinni, ei pruugi enam olla kaugel.”

Vooglaiu sõnul on tõenäoline, et postitus eemaldati mõne alusetu kaebuse peale, ent välistatud pole ka see, et konservatiivsed hoiakud kui sellised tembeldatakse üha laiemalt vihakõneks ja surutakse sellisena maha.

Hiljuti andsid nii Facebook, Twitter, Google, YouTube kui ka Microsoft oma nõusoleku järgida Euroopa Liidu juhiseid kõrvaldamaks Euroopas oma internetiplatvormidelt “vihakõne” 24 tunni jooksul.

Ülalmainitud ettevõtted tõotasid ka tugevdada koostööd kodanikuühiskonna organisatsioonidega, kes on lubanud omalt poolt aidata vihakõnet märgistada ja edendada vihakõnele vastupidiseid narratiive.

Facebook, Twitter, YouTube ja Microsoft tõotasid järgida Euroopa Liidu vihakõnejuhiseid