Helir-Valdor Seeder riigikogus. Foto: Peeter Langovits, Postimees/Scanpix

Riigikogu esimene aseesimees Helir-Valdor Seeder (IRL) ei pea õigeks üleriigilist tsentraliseerimist, vaid leiab Maalehele antud intervjuus, et vanimad haldusüksused on maakonnad ning haldus- ja riigireformi kavandamisel peaks toetuma just maakondade terviklikule arendamisele.

“Maakultuur on eesti kultuuri alus kõige laiemas mõttes. Oleme rahvana järjest enam võõrandumas maaelust ja kaotamas sidet sellega, mis toimub eesti külas. See on ohtlik. Elitaarne linnaelu on jäämäe veepealne osa, mis paistab küll rohkem silma, aga veealuse osata seda poleks,” ütles Seeder ja lisas:

“Kõik rahvuskultuurid on sündinud maal, ja kui miski on surnud, siis see on surnud linnas.”

Praegu räägitavat juttu neljast keskusest Eestis peab Seeder sobimatuks, leides, et territoriaalsete haldusüksustena on Eestile sobivaimad maakonnad. Nõrga identiteediga kunstlike omavalitsuste loomise asemel tuleks Seederi hinnangul just maakonnad ümber kujundada omavalitsusteks.

“Haldusreformi seadus ei kuulu kindlasti Riigikogu parimate pärlite hulka. Selles puudub terviklik käsitlus ja terve hulk juriidilisi probleeme on lahendamata,” hindas Seeder.

Riigireformi läbiviimise eelduseks peaks tema sõnul olema ka korraliku internetiühenduse loomine, vastasel korral ei jõua e-teenused maainimeseni. Selle probleemi peaks lahendama keskvõim, vajadusel kasvõi laenu võttes.

Loe lähemalt Maalehest.