USA justiitsminister Merrick Garland Hunter Bideni erikomisjoni moodustamisest teavitamise pressiüritusel, 11.08.2023

Ameerika Ühendriikide justiitsministeerium kutsus Hunter Bideni võimalike kuritegude uurimiseks kokku erikomisjoni ja määras seda juhtima sama prokuröri, kes sõlmis uuritavaga "kullakese kokkuleppe".

Ameerika Ühendriikide justiitsminister Merrick Garland moodustas Hunter Bideni paljastatud väidetavaid kuritegusid uurima USA Delaware'i osariigi prokuröri (U.S. Attorney of Delaware) David Weissi. Vabariiklaste sõnul on tegemist justiitsministeeriumi järjekordse katsega päästa Hunter Biden karistusest, vahendab Breitbart.

Lisaks rikkus Garland Weissi nimetatud kohale määrates USA seaduseid, mis sätestavad, et sellise positsiooniga erinõunik ei tohi töötada USA valitsuse heaks. Weiss töötab hetkel USA valitsuse heaks ja jätkab Delaware'i prokurörina ka erinõunikuks olemise ajal.

Weiss sõlmis juuni lõpus Hunter Bideniga kokkuleppe, mille alusel oleks ta tunnistanud ennast süüdi kahes väiksemas väärteos ja selle eest oleks ta pääsenud vanglast ning kõigist muudest süüdistustest puhta lehena. Teistpidi sõnastades oleks riigilt võetud ära võimalus süüdistada Hunter Bidenit kõigis muudes kuritegudes nii nüüd kui edaspidi. 

Kriitikute sõnul oli tegemist "kullakese kokkuleppega" (sweetheart deal). Kokkuleppe pidi heaks kiitma ka kohtunik, kuid too saatis selle hingusele ja Hunter Biden ei tunnistanud ennast milleski süüdi.

Weissi juhitud erikomisjon on vabariiklaste sõnul justiitsministeeriumi järjekordne katse mätsida Hunter Bideni kuriteod kinni ja kaitsta teda sealhulgas kongressi järelvalvekomisjoni uurimise eest.

Garlandi enda sõnul on ta järginud kõiki seaduseid. 

Toimetas Karol Kallas