Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

13. juunil ilmusid sotsiaalmeediasse videod, kuidas israeli sõdurid heidavad piirimüüri tagant tulekerasid Liibanoni poolele kasutatdes selleks aastatuhandeid tagasi välja mõeldud heitemehhanismi.

Iisrael on sõjas Liibanonis tegutseva terroristide rühmituse Hezbollahiga. Viimastel kuudel on Iraani mahitusel tegutsev Hezbollah sõjategevust laiendanud. Iisraeli-Liibanoni piirialadel kasvab madaltihe võsa, mida Liibanoni poolel kasutavad varjumiseks juudiriiki ründavad terroristid. Tulekeradega pommitamise eesmärgiks on kohalike sõjaajakirjanike sõnul tõenäoliselt piiriäärse võsa maha põletamine, vahendab Telegraph.

Heiteseadeldise tüübi nimi on blide (ka trebuchet). Iisraeli kaitsejõudude (IDF) sõnul on tegemist "kohaliku algatuse, mitte laialdaselt kasutatava vahendiga".  

Blide leiutati teadaolevalt kuskil viis või kolm sajandit enne Kristust Hiinas ja Euroopas kasutati seda sõjapidamiseks veel neli sajandit tagasi.

Peale 2023. aasta 7. oktoobri Hamasi terrorirünnakut on Iisraeli ja Liibanini piirialadel pidanud sõjategevuse tõttu kodud maha kuskil 60 000 iisraellast ja 100 000 Liibanoni elanikku.

Hezbollah Iisraeli rakettidega pommitamine on põhjustanud riigi piirialadel viimastel nädalatel laiaulatuslikke võsapõlenguid. Mille peale lubas Iisrael oma riigi põhjaosa turvalisust "jõuliselt kaitsta". 

"Rahvusvaheline üldsus" kutsub Hezbollahit ja Iisraeli "pingeid maandama", kuid arengud paistavad liikuvat suunas, et Iisrael läheb Liibanoni julgeolekut tagama.

Inglise kõnekeeles on väljend "läheb kätte keskaegseks" või "täiesti keskaegne – going medieval; full medieval – mis tähendab erilise innu ja eriliselt inimkehadele tükeldavat kahju tekitavate vahenditega "platsi puhtaks löömist".

Toimetas Karol Kallas