Endine president Toomas Hendrik Ilves. Foto: Scanpix

Ekspresident Toomas Hendrik Ilves on koos mõttekaaslastega asutanud mitteametliku Facebooki järelevalvenõukogu, mida sotsiaalmeediagigant ise keeldub tunnustamast. Grupeeringu väitel ohustab Facebook USA novembrikuiseid presidendivalimisi, kuna platvormil toimuvat "mustade häälte" allasurumine ning vihakõne ja väärinfo levik.

Algatuse "Tõeline Facebooki Järelevalvenõukogu" taga on vastasutatud MTÜ Citizens (Kodanikud). Citizens saab omakorda raha miljardärist eBay asutajalt Pierre Omidyarilt, kirjutab USA Today. Erakordselt tähelepanuväärne on see, et Citizensi üks liikmetest on diskrediteeritud Trumpi-vastase toimiku kokku pannud endine Briti luuraja Christopher Steele.

Nõukogu kodulehel väidetakse näiteks, et Facebooki kasutatakse mustanahaliste ja latiinode häälte allasurumiseks.

Maikuus kirjutas Objektiiv, kuidas Facebookis hakkab sisu üle otsustama peamiselt vasakpoolsetest koosnev järelevalvenõukogu, kuhu kuuluvad teiste seas näiteks Trumpi tagandamisprotsessil tunnistusi andnud juuraõppejõud, Taani endine peaminister ning George Sorose rahastatud organisatsiooni töötaja. 

Isegi see pole aga nüüd asutatud uue nõukogu meelest piisav, kuna varasema organi otsuseid saab Facebook soovi korral ignoreerida. Nii on nad otsustanud "kodanikualgatuse" korras ohjad enda kätte haarata.

Uue nõukogu peamiseks narratiiviks on väidetav mustanahaliste allasurumine. Sinna kuuluvad lisaks Ilvesele veel näiteks USA mustanahaliste õiguste organisatsiooni NAACP president Derrick Johnson, teise sarnase ühenduse Color of Change (Muutuste Värv) president Rashad Robinson ning antisemitismi vastase organisatsioon ADL juht Jonathan Greenblatt. Samuti on grupi liige vabariiklastest koosneva Trumpi-vastase organisatsiooni Lincoln Project asutaja Reed Galen.

Algatust toetab ka ADLi poolt püsti pandud grupeering Stop Hate For Profit Coalition (Kasumliku Viha Peatamise Koalitsioon), mis korraldas suvel Facebooki vastase reklaamiboikoti. ADL organiseeris boikoti, kuna väidetavalt toimus Facebooki platvormil USA rassirahustustes osalenud rüüstajate ja aktivistide vastu "vägivallale üles kutsumine."

Facebooki kommunikatsioonijuht Andy Stone teatas Twitteris, et mitteametliku nõukogu püstipanemine on solvang ametlikule. "Võlts-nõukogu liikmetel on niigi Facebooki kritiseerimiseks piisavalt kõlapinda – tõeline nõukogu teeb päris töö ära," sõnas ta.

Ilves ärritus Stone'i postitusest, teatades: "Selle asemel, et trollida, tervitaks tark kommunikatsioonijuht sellist initsiatiivi."

Katse Trumpi võitu eos delegitimiseerida?

Algatus on vägagi kõnekas viimasel ajal esile kerkinud kahtluste valguses, et demokraadid ja muud Trumpi-vastased jõud püüavad eos luua muljet, justkui Trump kavatseks valimistel petta või kaotust mitte tunnistada. Säärase mulje loomise eesmärgiks oleks võim nn "värvilise revolutsiooni" käsiraamatu järgi üle võtta.

Trumpi-vastase võitluse käilakuju Norm Eiseni koostatud värviliste revolutsioonide käsiraamatus on üheks oluliseks punktiks sotsiaalmeediafirmade survestamine nn vihakõne ja desinformatsiooni vastu võitlema.

Nii on ka vastasutatud nõukogu refrääniks see, et Trump võiks justkui kasutada Facebooki valimistulemuste kahtluse alla seadmiseks või oma toetajate ülesässitamiseks.

Näiteks teatas eelpoolmainitud Rashad Robinson, et Facebooki kasutatakse mustanahaliste häälte allasurumiseks eesootavatel valimistel. "Näeme enneolematut hulka mis- ja desinformatsiooni platvormil levimas," sõnas ta.