India Seerumiinstituudi töötaja pakkimas Covishieldi vaktsiinidoose, 22. novembril 2021, Pune linnas. Foto: Scanpix

India vaktsiinitootja India Seerumiinstituudi sõnul tuli neil hävitada 100 miljonit doosi koroonavaktsiini, kuna need aegusid. Ettevõtte tegevjuhi Adar Poonawalla sõnul puudus nõudlus tõhustusdooside järele, kuna inimestel on Covidist lihtsalt kõrini.

Ettevõte lõpetas oma Covishieldi vaktsiini tootmise mullu detsembris vähese nõudluse tõttu, selgitas firma tegevjuht Adar Poonawalla.

India Seerumiinstituut on maailma suurim vaktsiinitootja ning on tootnud kohalikku versiooni AstraZeneca Vaxzevria vaktsiinist. Covishield moodustab üle 90% Indias süstitavatest koroonavaktsiini doosidest, vahendab BBC.

India on manustanud üle kahe miljardi koroonavaktsiini annuse. India föderaalse tervishoiuministeeriumi andmetel on enam kui 70% India rahvastikust on saanud vähemalt kaks doosi.

2022. aasta jaanuaris hakkas India andma tõhustusdoose tervishoiu- ja eesliinitöötajatele ning üle 60-aastastele, kellel on kaasuvad haigused. Hiljem laiendati tõhustusdooside manustamist kõigile täiskasvanutele.

Juulis võimaldati kõikidele täiskasvanutele tasuta tõhustusdoose (mida valitsus nimetab ettevaatusdoosideks) 75 päeva jooksul, et tähistada 75 aasta möödumist India iseseisvusest. Kuid tervishoiuministeeriumi andmetel on seni süstitud kõigest 298 miljonit tõhustusdoosi.

"Puudub nõudlus tõhustusdooside järele, kuna tundub, et inimestel on Covidist kõrini," ütles Poonawalla. "Ausalt öeldes on ka minul kõrini. Meil kõigil on."

Poonawalla sõnul oli India Seerumiinstituudil laos umbes 100 miljonit doosi Covishieldi vaktsiini. Vaktsiinid, millel on üheksa kuu pikkune säilitusaeg, aegusid käesoleva aasta septembris.

"Tulevikku vaadates, kui inimesed lasevad endale igal aastal süstida gripivaktsiini, siis võivad nad koos sellega lasta süstida ka Covidi vaktsiini," ütles Poonawalla. "Kuid Indias puudub kultuur lasta endale igal aastal gripivaktsiini süstida nagu seda tehakse Läänes."

Samas on Poonawalla sõnul India Seerumiinstituut lõpetanud koroonavaktsiini Covovax katseuuringud, mida tahtetakse kasutada tõhustusdoosina. Ettevõte eeldab, et vaktsiin saab heakskiidu lähema kahe nädala jooksul.

Ühtlasi teeb ettevõte tema sõnul koostööd USA biotehnoloogiaettevõttega Novavax, et välja töötada Omicroni-spetsiifiline tõhustusdoos.

Toimetas Martin Vaher