Jaak Valge 2. veebruaril 2019 Tartus toimunud tõrvikurongkäigul kõnet pidamas. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ridades parlamenti kandideeriva ajaloolase Jaak Valge valimisreklaam võeti Tartu Lõunakeskuses digiekraanidelt maha, kuna see olevat kaebajate hinnagul poliitiliselt ebakorrektne.

Reklaamis oli kuvatud tekst, mille kohaselt on Eesti riigivõim eestlaste suhtes ükskõikne, mida ainult tume ei taipa, ning soovitati valida VALGE, JAAK VALGE. Teadmata isikud pidasid vajalikuks selle reklaami suhtes kaebusi esitada, mistõttu reklaam võetigi maha.

Valge sõnul on selge, et see väljend "tume" tähendab antud kontekstis asjatundmatut inimest, nagu selle sõna üks vaste eesti keeles on.

"Tegemist on muidugi ka sõnamänguga, ent siiski peaks olema arusaadav, et Aafrika päritolu inimesed siia praegu ei puutu; minu teada on neid Eesti Riigikogu valijate hulgas vähe," selgitas Valge oma Facebooki postituses.

Kõnealust valimisreklaami saab vaadata siit:

Ainult tume ei taipa seda.

Ainult tume ei taipa seda. #JaakValge770 #EKRE

Posted by Jaak Valge on Reede, 8. veebruar 2019

.
"Tõsi, kaalusime, kas see kuidagi üle piiri ei lähe, kuid selline sõnastus tundus siiski kõige tabavam ning ma ei uskunud, et meie nn solvumiskultuur nii kaugele arenenud on. Laiemalt võttes on selline hoiak mulle juba Nõukogude okupatsiooni ajast tuttav, ning ma ei saa kuidagi öelda, et meeldiv. Toona pabistas osa väikesi ametnikuhingi iga vähegi kantseliidist erineva sõnakasutuse pärast."

Valge sõnul on poliitiline tsensuur võtnud nõukogude ajaga võrreldes teise vormi, aga tulemus on sama.

"Ideoloogilisel vähemusel lubatakse määrata avalikku poliitilist diskursust. Solvumiskultuur põhineb defineerimata emotsioonidel, võimaldades oponentidel väita mida iganes. Kui miski hääleka vähemuse tunnetele ei sobi, ei tohi see ka teistele sobida. Selline suhtumine on murettekitav ja selgelt ebademokraatlik," kirjutas tuntud ajaloolane.

Mu reklaam Tartu Lõunakeskuses, kus jooksis kiri, et Eesti riigivõim on eestlaste suhtes ükskõikne, mida ainult tume ei…

Posted by Jaak Valge on Esmaspäev, 11. veebruar 2019

.
Olukorra absurdsust iseloomustab Valge hinnangul väike mõttevahetus, mis tal ühe oma tuttava keeleteadlasega sel teemal toimus ning mille keskmes oli küsimus sellest, milline sõna võiks asendada sõna "tume", olles ühtaegu vastandlik "valgega", aga kõlades samal ajal võimalikult neutraalselt.

"Tema arvas, et näiteks "hall". Pärast seda rääkisin ühe kolleegi-ajaloolasega, kes leidis –  tõsi, mitte ilma irooniata – et "hall" pole jälle kuidagi sobiv, kuna viitab halli passi omanikele ning on veel solvavam. Ühesõnaga – sellise mõtteviisi puhul jääb tarvitamiskõlblikke sõnu ja kujundeid aina vähemaks," osutas Valge ja nentis, et niisugune ühiskondlik kliima viib lõpuks olukorrani, kus ta peaks ka oma perekonnanime ära muutma.

"Alustan läbirääkimisi, et asendada sõna "tume" sõnaga "punane". Eks näe, kas sobib või on punanahkadele ehk indiaanlastele solvav," märkis Valge oma positituse lõpetuseks.

Lõunakeskuse tegevjuht Marju Jeedas ütles oma napis Objektiivile saadetud kommentaaris, et Jaak Valge reklaamide näitamise lõpetamise taustaks oli klientide pahameel.

"Saime Lõunakeskuse klientidelt korduvalt tagasisidet, et keskuses olevad reklaamid häirivad neid. Informeerisime sellest oma lepingupartnerit, kes digiekraane haldab ning palusime kaaluda reklaamide sobivust meie keskusesse. Nende otsus oli reklaamid maha võtta," selgitas ta.

Toimetas Varro Vooglaid