John Kerry Müncheni julgeolekukonverentsil, 17.02.2024 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide valitsuse kliimasaadik John Kerry leiab, et inimesed üle maailma arvaksid Venemaast tõenäoliselt paremini, kui see panustaks sama palju võitlusele kliimamuutustega kui see pingutab Ukraina sõjas.

Kerry tegi mõneti üllatava avalduse 5. märtsil Washingtonis toimunud pressikonverentsil, päev enne tema ametiaja lõppu kliimasaadikuna, peale mida ta töötab demokraatide presidendikandidaadi meeskonnas, vahendab Breitbart

Venemaa ajakirjanik küsis Kerry'lt, kas tänane Ameerika Ühendriikide ja Venemaa suhete olukord takistab kliimakoostööd ja osutas ühele Venemaa ametnikule, kelle sõnul ei saa riik investeerida sanktsioonide tõttu roheenergiasse.

"Sellega seoses, kas teie hinnangul lääne sanktsioonid takistavad üleilmseid pingutusi kliimamuutustega võitlemise vallas ja Pariisi lepingu ühiste lubaduste elluviimist?" küsis reporter. 

Kerry vastas:

"Ei, ma ei arva seda. Ma usun, et Venemaa on võimeline läbi viima tohutuid muutuseid, kui see ainult seda tahab. See tähendab, et kui Venemaa on võimeline pidama ebaseaduslikult sõda ja tungima teise riiki, siis peaks see olema samuti võimeline kliimavastutustundlikkuseks. Kahjuks nende tegude tõttu, mida Venemaa on provotseerimatult saatnud ebaseaduslikult korda teise riigi vastu, pole me Venemaaga sel ajal [kliimateemadel] kahjuks aru pidanud. Ma ütlen "kahjuks", sest see on kaotus maailmale, kui Venemaa pole võimeline selles valdkonnas konstruktiivselt käituma.

Kuid meil on vaja kõiki riike, sealhulgas Venemaad ja Venemaa on üks suurimaid heitmetekitajaid maailmas. Kui Venemaa tahaks näidata head tahet, siis võiksid nad avalikult teatada, kui palju nad heitmeid kavatsevad vähendada ja pingutada selle nimel rohkem. Võib-olla see avaks ukse, ja peale Venemaa [kliimat soosivaid] tänase ajahetke tegevusvalikuid arvaksid inimesed Venemaast paremini."

Kerry ebaõnnestunud sõnu hakati hoobilt tõlgendama, et inimesed arvaksid hoolimata Ukraina sõjast Venemaast paremini, kui see võitleks rohkem kliimamuutustega. Heatahtlikum tõlgendus kõlaks, et kui Venemaal on vahendeid pidada Ukrainas sõda, siis võiks see samuti panustada rohkem kliimategevusse.

Toimetas Karol Kallas