Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Viimastel nädalatel sotsiaalmeedias lahvatanud massiivne ideoloogilise puhastamise kampaania näitab selgelt, et sõna- ja meediavabadus teevad Lääne ühiskonnas jõulist vähikäiku, toonitab Objektiivi toimetus selle nädala juhtkirjas.

Viimastel nädalatel on päris paljud inimesed saanud omal nahal tunda Facebookis käivitatud mastaapset ideoloogilise puhastuse kampaaniat. Paljud postitused ja kommentaarid on vihakõnena ära kustutatud ning kasutajakontod on kuni kolmeks päevaks blokeeritud. Teiste hulgas on see aset leidnud Objektiivi toimetuse liikmete Varro Vooglaiu ja Markus Järvi kontodega ning esimesed postitused on kustutatud ka Objektiivi seinalt.

Toimuva juures on tähelepanuväärne kogu protsessi ebamäärasus ja anonüümsus, mis meenutab nii Orwelli “1984-st” kui ka Kafka “Protsessist” tuntud õhkkonda. Ühelt poolt ei tea keegi, milles konservatiivsete ja rahvuslike vaadetega inimestele etteheidetav vihakõne seisneb. Selge määratluse puududes liigitatakse selle alla meelevaldselt praktiliselt igasugust väljendust, mis on valitseva vasakliberaalse ideoloogiaga vastuolus – rääkimata seda kritiseerivatest või pilkavatest väljendustest. Teiselt poolt ei tea keegi, kuidas tsensuurimootor toimib ning kes täpsemalt selle taga on – ühegi isiku poole pöörduda ei saa, keegi selgitusi ei jaga.

Igal juhul on võimatu eitada, et varem sõnavabaduse vahendiks peetud Facebookis on käivitatud ennekuulmatult jõuline ideoloogiline tsensuur.

Oletatakse, et Facebook on kaasanud vasakpoolsete aktivistide ulatusliku pealekaebajate võrgustiku, mille liikmed tembeldavad postitusi ja kommentaare vihakõneks suuresti vastavalt oma sisetundele – haarang toimub kaugeltki mitte ainult Eetis, vaid paralleelselt paljudes riikides. Samuti arvatakse, et protsessi võib olla kaasatud tehisintellekt, mis liigitab postitusi vihakõneks pelgalt teatud märksõnade alusel. Nii mõnigi kord võetakse postitused esmalt vihakõnena maha, kuid pärast selle vaidlustamist ennistatakse mõne päeva möödudes koos napisõnalise vabandusega. Valdav osa postitusi kustutakse aga igaveseks ilma mingi selgituseta.

Igal juhul on võimatu eitada, et varem sõnavabaduse vahendiks peetud Facebookis on käivitatud ennekuulmatult jõuline ideoloogiline tsensuur. Osaliselt on see tingitud praktiliselt monopoolset seisundit nautivate sotsiaalmeediahiidude juhtkondade endi ideoloogilistest eelistustest, ent kindlasti on mängus ka võimuringkondade surve. On ju Euroopa Liitki korduvalt manitsenud Facebooki agressiivsemalt ja operatiivsemalt nn vihakõne vastu võitlema ja seda oma keskkonnast välja juurima.

Võib eeldada, et mida jultunumaks ideoloogilise diktatuuri teostamine muutub ja mida vähem nähakse vajadust seda varjata, seda suurema jõuga hakatakse kristlikke, konservatiivseid ja rahvuslikke hääli maha suruma. Kogu protsess sarnaneb ehmatavalt nõukogudeaegse ideoloogilise tsensuuriga. Arvatavasti loobub selle protsessi jätkudes suur osa konservatiivse hoiakuga inimestest Facebooki kasutamisest, otsides oma seisukohtade väljendamiseks alternatiivseid võimalusi ning jättes Facebooki vasakliberaalide kõlakojaks.

Teiste hulgas peab ka Objektiiv hakkama valmistuma eluks pärast Facebooki ja YouTube’i, sest praeguste tendentside jätkudes võivad need kanalid olla meie jaoks peagi läbi lõigatud.

Kahtlemata tõstatab eelnevalt kirjeldatu tõsiseid küsimusi mitte ainult üksikisikutele, vaid ka alternatiivmeedia väljaannetele, mis on oma sõnumi levikus sotsiaalmeediast eriti sõltuvad. Teiste hulgas peab ka Objektiiv hakkama valmistuma eluks pärast Facebooki ja YouTube’i, sest praeguste tendentside jätkudes võivad need kanalid olla meie jaoks peagi läbi lõigatud. Juba praegu teeme ettevalmistusi ulatuslikuks e-posti aadresside kogumiseks, et käivitada tsensuurifiltritest mööda minev iganädalane uudiskiri. Samuti kutsume lugejaid üles kujundama endas harjumust tulla vähemalt kord päevas otse Objektiivi lehele värskeid uudiseid lugema-vaatama, selle asemel, et jätta oma infovoog sotsiaalmeedia filtrite valvata.

Sõnavabaduse, veendumuste vabaduse ja südametunnistuse vabaduse jaoks on Lääne ühiskonnas kätte jõudnud väga rasked ajad. Ideoloogilise diktatuuri pealetungi tingimustes teevad need kõik vähikäiku, just nagu ka demokraatlik ühiskonnakorraldus. Nende diktaatorlike suundumuste takistamiseks ja peatamiseks on hädasti tarvis põhimõttekindlaid ja julgeid kodanikke, kes ei lase end vaigistada, olles oma kodanikuvabaduse ja -väärikuse säilitamise nimel valmis tooma isiklikke ohvreid. Tänases “Fookuses” saates esile toodud Tommy Robinson on selle suurepäraseks eeskujuks ja inspiratsiooni allikaks.