ASEANi tippkohtumine Balil Foto: Scanpix

Märtsi lõpus Indoneesias aset leidnud Kagu-Aasia riikide bloki ASEAN kohtumisel võtsid Kaug-Ida arenevate tööstusriikide esindajad agendasse USA, Euroopa ning Jaapani valuutadest loobumise strateegilise eesmärgi. 

Balil aset leidnud tippkohtumisel kogunesid Indoneesia, Vietnami, Filipiinide, Singapuri, Malaisia, Laose, Kambodža, Brunei ja Tai Kuningriigi rahandusministrid ning keskpankade juhid. Kogunemise kõige olulisemaks teemaks oli küsimus USA dollari, euro, Jaapani jeeni ning Briti naelsterlingi kaotamisest ASEANi riikide kaubandusvaluutana ning üleminek riikide endi valuutadele omavahelises kaubavahetuses, vahendab portaal ASEAN Breafing

Projekti keskmes on Kohalike Valuutatehingute (Local Currency Transaction) algatus, mis on varasema analoogse initsiatiivi edasiarenduseks. Kokkulepe omavahelise kaubanduse finantseerimiseks lokaalsetes valuutades saavutati 2022. aasta novembris Indoneesia, Malaisia, Singapuri, Filipiinide ning Tai valitsuste vahel. 

27. märtsil deklareeris Indoneesia pangaturu regulaator, et maailma neljanda kõige suurema elanikkonnaga suurriik on valmis võtma peagi kasutusele lokaalse maksesüsteemi, mis võimaldab kokkulepetes võetud eesmärke hakata täide viima.  

Indoneesia peaminister Joko Widodo kutsus Indoneesia regioone loobuma ka Lääne krediitkaartide kasutamisest ning eelistama kohalikke krediitkaardioperaatoreid. Widodo põhjendas vajadust loobuda Lääne krediitkaartidest seoses USA ja ELi poolt Venemaale kehtestatud finantssanktsioonidega pärast Ukraina sõja algust. Widido hinnangul peab riik tegema kõik endast oleneva, et maandada geopoliitiliste pingete kasvust tulenevaid finantsriske maksimaalse finantsilise autonoomsuse abil.  

Vaatamata Lääneriikide survele on ASEANi riikide seas üksnes Singapur otsustanud Vene Föderatsiooni vastaste sanktsioonidega liituda.  

Toimetas Adrian Bachmann