Iirlannad tantsukleitides tänaval poseerimas, parukad peas. Foto: Darkbird, Bigstockphoto.com

Alles see oli, kui Euroopa Liidust vabaks ihkavat Suurbritanniat süüdistati suisa Euroopa kui maailmajao mahajätmises. Ärapurjetamise tuuled näikse nüüd pisitasa puhuvat ka Iirimaal.

"Eirexit: Could Ireland follow Britain out of the EU?" kõlab äsjane pealkiri ajalehes The Irish Times.

Sel peapeale pööratud ootuste aastal on võtmas vedu mõeldamatu idee, jätkab ajaleht ning lisab, et tõukejõudu kujutavad endast Brexit ise, aga ka Apple'i ümber vihisevad Euroopa Liidust (Iirimaal liiga madala) ettevõtete tulumaksu pihta lastud nooled.

Mainitud madal maks on aga Iirimaal püha lehm. Paljuski just seetõttu on väike kuid kasvav käputäis avaliku elu tegelasi hakanud Iirimaa Euroopa Liidu liikmelisuse kohale küsimärki heiskama.

Mõnedele ei istu liikumine föderaalse Euroopa või Euroopa Liidu superriigi suunas.

On ka neid, kelle meelest võib Eirexit olude muutudes osutuda paratamatuks. Ja veel: "Meie ülim lollus oli liituda euroalaga, samal ajal kui Ühendkuningriik seda ei teinud," ütles Trinity College Dublini lektor Anthony Coughlan. "Hullusehoos liitusime."

Coughlan nõustub Financial Timesi kolumnisti Wolfgang Münchauga, kes on väitnud, et raskekujulise Brexiti puhul poleks Iiri majandusmudel jätkusuutlik, kui riik brittide jälgedes blokist välja ei astuks.

"See on tõesti väga tõenäoline. Ma ei suuda näha meid Euroopa Liidu liikmena, kui Ühendkuningriik ära läheb," ütles Coughlan.

Superriigi survele mõeldes meenutab ta aga sageli Charles de Gaulle'i kuulsaid sõnu: "Euroopa on Prantsusmaa ja Saksamaa, ülejäänu on vaid garneering."

Iirimaa sõbrad saavad süveneda teemasse, klikkides siin. Ühtlasi palume mitte unustada, et meie kirjad sündimata iiri laste kaitseks on oodatud aadressil citizensassembly.ie.

Lisatud videos läheb "Lahtilükkamine" lahti umbkaudu kahe minuti ja 53 sekundi juures (eelneb peenhäälestus ja Jaak Johansoni mõtlus):

https://www.youtube.com/watch?v=p6h147kyccM