Foto: Scanpix

14. detsembril toimus Lubja tänava kohtumajas eelistung Katrin Lusti kaasuse üle. Möödunud aasta augustis paljastas Lust oma saates "Kuuuurja" väidetavate pedofiilide võrgustiku. Üllatuslikult ei ole täna kohtupingis mitte seal nähtud poistepilastaja, vaid ajakirjanik ise, süüdistatuna sissetungis võõrasse koju.

2017. aasta suvel pöördub Lusti poole tänaseks 20-aastane Lauri Lapkin. Noor inimene on enda sõnul üks ohvritest, keda endine Nõmme Põhikooli õpetaja Urmas Kaus seksuaalselt kuritarvitas. Materjal on "rammus". Enne saate eetrisse laskmist pöördub Lust Politsei- ja Piirivalveameti poole, et pakkuda koostöövõimalust. Tal on asitõendid ja tunnistaja. Kuid politsei keeldub.

Eelnevalt on Lauri teinud politseisse telefonikõne ja rääkinud sama jutu, mis Katrinile. Politsei ei reageerinud ka siis.
"Tegu on poolearulisega inimesega, kelle väited ei ole tõsiseltvõetavad," väidab Katrini sõnul PPA pressiesindaja Marie Aava.

Kohtumisel Objektiiviga Lauri poolearulise muljet ei jäta. Ta räägib loo, mida meenutas samal päeval varem kohtupingis. Elu esimeseks kohtus käiguks on ülikond ja lipski ostetud.

Korduv ohver
Seksuaalse kuritarvitamise ohvriks langes Lauri juba nelja-aastaselt. Tihemetsas asuvas talus elasid perekond, sugulased ja nende lapsed kõik koos. Hommikust söödi allkorrusel, magamisruumid asusid ülal. Igal hommikul läksid isa, ema ja tädi õue. Vaid üks isapoolne sugulane tavatses käia teisel korrusel veel hommikuuniste laste juures. Mitte nende und valvamas. Vaid enda seksuaalseid hälbeid välja elamas.

"Kokku oli viis last. Kolme- kuni kümneaastased. Nii noorena sa ei saa aru, mis täpselt toimub, aga need asjad jäävad kogu eluks meelde," kinnitas Lauri nüüd, 16 aastat hiljem.

Kuritöö kestis kokku kaks aastat. Kuni ühel jaanipäeval otsustasid lapsed rääkida. Perekond oli šokis. Pedofiil põletas oma riided ja pages nelja tuule poole. Hiljem mõisteti mees kohtus süüdi.

Urmas Kausiga tutvus Lauri 13-aastaselt kodukülast Tallinnasse põgenedes. Lahkhelid vanematega ei lasknud kodus kauem viibida. Pealinnas pakkus noorele, rahatule ja lapsepõlvetraumadest häiritud noorukile oma abikäe Kaido Vesmes, kes Lauri enda juurde võttis. Mees, kelle fotod internetis ripuvad, mõisteti neli aastat tagasi süüdi pedofiilias.
Vesmes tegi ettepaneku minna õpetaja Kausi juurde saunapeole. Tasuks sai Lauri 50 eurot.

Edasist meenutab Lauri järgmiselt.

Mitu poissi Urmase juures oli?
Mälu järgi 5-6

Ja püksid maha ja sauna?
Jah, kõik paljaks. Pükse ei võinud jalga jääda. See oli seadus. Mina ei võtnud, ma tahtsin üles minna.
Sauna eesruumis olid snäkid, sõime ja jõime paljalt. Õpetaja Kaus oli ka meiega.

Mis toiduks pakuti?
Krõpsud, pähklid, pitsa – õpetaja Kaus ise tegi meile pitsa.

Kas muusika ka mängis, mis muusikat kuulati?
Kaasaegset, noortepärast. Boney M-i.

Ja sind viis sinna Kaido (Vesmes)? Kuidas ta sind tutvustas?
Jah. Jutu käigus ütles, et see on Lauri, Kilingi-Nõmmelt. Urmas vastas, et tore tutvuda. Siis mindi sauna. Eraldi. Poisid koos sauna ei läinud.

Kui vanad poisid olid?
Minu vaatest kõik alaealised.

Kas jõite ka? Mis jooke pakuti?
Viin, rumm, coca-cola, energiajoogid, õlled. Nii et korralik.

Mida sina võtsid?
Mäletan, et cola oli seal sees. Aga ma ei tea, mida Kaus sinna sisse veel pani.

Kas narkot ei võinud sees olla?
Tundsin, et midagi oli sisse pandud küll. Pilt hakkas eest ära minema. Mul oli pärast šoki seis.

Kas toibudes Urmasele ei öelnud, et mida sa minuga tegid? Kas politseisse ei läinud?
Ei. Olin šokiseisus. Siis jooksingi koju tagasi. Emale rääkisin.

Naabrid teadsid aastaid
Urmas Kausi Objektiivil rääkima saada ei õnnestunud. Hoolimata rohkem kui ühest katsest temaga ühendust saada Kaus lihtsalt ei reageerinud. Katrin Lustile väitis endine õpetaja toona, et soovis poissi lihtsalt aidata.

Lust kordas omalt poolt Objektiivile üle fragmendid suhtlusest naabritega.
Väidetavalt vooris viie aasta jooksul Kausi ukse taga alaeaisi noormehi kümneid ja kümneid. Saunapidudele kohale kutsutud politsei ei saanud midagi teha – puudus voli sisenemiseks. Osa naabreid tahtsid oma kortereid maha müüa, kuna asi läks väljakannatamatuks.

"Osa poisse läks kogemata vale ukse taha ja andsid naabritele kella. Olen kuulnud, et mõned nendest olid ka narkouimas," lisas Lauri.

Kui Objektiiv ühe Kausi naabriga ühendust võttis, siis ei soovinud ta teemat enam avalikkusele kommenteerida.
"Peale Katrin Lusti tehtud saadet ei ole mingisugust soovi sellel teemal enam ühegi ajakirjanikuga rääkida," oli lakooniline vastus.

Sissetung või küllakutse?
"Kuuuurja" eetrisse laskmise eel otsustas saategrupp Lauri mahitusel veelkord õpetaja Kausi ukse taha minna. Arvestuse kohaselt pidi Lauri uksele koputama ja Katrin eemalt ootama. Järgnev osutus üllatavaks kogu meeskonnale.

Kaus kutsub Lauri sisse ja sulgeb ukse. Hetke möödudes tuleb Katrini telefonile SMS Laurilt: "Ta teeb seda jälle." "Pidin minema ise ukse taha. Koos kaameraga," meenutab Katrin.

Kaameravalgust nähes kutsub Kaus kogu saategrupi tuppa. Et naabrid ei näeks.
Järgmised kaks ja pool tundi möödub saate tegijaid veendes, et saade eetrisse ei läheks. Pakutakse isegi teed. Kristiine linnaosas asuva maja korteris on keldrikorrusel saun. Sinna pääseb korterist, aga ka maja külgmisest välisuksest. Kaus on maja selle külje ümber tara ehitanud, et teda külastavad ja pahatihti purjus noorukid liigset tähelepanu ei tõmbaks.

Voodi kõrval oleval laual kumavatest arvutitest paistavad pornograafilised, sh pedofiilsed materjalid. Ei puudu paberajakirjadki, kus mehed teineteisele füüsilist armastust jagavad. Laual torkavad silma võltsitud isikutunnistus ja hulgaliselt kõnekaarte.

Kui Katrin seinale toetuvat CDde ja DVDde virna uudistama läheb, muutub Kaus väga ärevaks ja keelab. "Neid ei tohi puutuda, need on ajalootundide materjalid," väidab ta.

Avanenud vaatepildi taustal on Katrinil ja tema toimetajal raske uskuda Kausi juttu, et 63-aastane mees, kelle sügavalt armastatud naine peale kolmekümne aastast kooselu teispoolsusesse lahkus, lihtsalt aitab eluraskustesse jäänud noormehi toime tulla.

Asitõendid näivad piisavad ja lõpuks on Katrini toimetaja see, kes peale lühikest telefonikonsultatsiooni tuttava juristiga politsei kutsub. Paraku politseid asitõendid ei huvita. Kaus on nende saabumise ajaks arvutikaaned sulgenud ja käeulatusse peitnud. CD virnadest vaatavad korrakaitsjad Katrini tungivatest vihjetest hoolimata mööda.

Kaus arreteeritakse küll viie päeva pärast ja viiakse käeraudades Püünsi koolist otse jaoskonda. Kuid asitõendid on selleks ajaks hävitatud. Jäänud on ainult tunnistajad. Tagatipuks saab Katrin Lust ja "Kuuuurja" kaela süüdistatuna võõrasse korterisse sissetungis.

Ühiskonna kaitse puudulik
Kausi asub kaitsma tuntud LGBT aktivist Reimo Mets. Kohtuistungi ajaks on Mets ennast kaitsja kohalt taandanud. Reedese eelistungi palub Kaus kuulutada kinniseks, kuid ta ise kohtusse ei ilmu.

Objektiiv püüdis kontakti saada ka Reimo Metsa endaga ja küsis, mis on tema huvi Kausi kohtuasjas ning miks ta ennast Kausi kaitsmisest taandas. Vastust ei ole siiani tulnud.

Lusti sõnul näitab antud kaasus kurvalt, kuidas õigussüsteemi, meedia ja ühiskonna üldine hoiak võib tulevikus analoogsed juhtumid tähelepanuta jätta. Tänase seisuga on üksainus poiss suutnud päevavalgele tuua viis täiskasvanud pedofiili. Osa nendest varasemalt süüdi mõistetud.

Kuid meedia ja kohtu tähelepanu mõjuvad niigi rikutud psüühikale omakorda laastavalt.
"Kohtusaalis istudes kahetsesin, et tulin ajakirjandusse. Täiega kahetsen," tunnistas Lauri kohtumisel Objektiiviga.

"Kuidas meie, ajakirjanikena, peaksime sellest aru saama. Meie peame olema valvekoerad ja meie juurde tullakse nende lugudega. Saan peale seda saadet hulgaliselt kõnesid ja vihjeid samade probleemidega inimestelt. Aga ohvrid ja teadjad ei soovi avalikkuse tähelepanu, sest nemad lüüakse risti, tagatipuks nõutakse valuraha. Miks neid inimesi ei kaitsta," küsis Lust.

Väidetavad pedofiilid, kelle Lauri avalikkuse ette tõi:

Urmas Kaus – endine Nõmme Põhikooli õpetaja, politsei huviorbiidis

Raul Hiob – Objektiivi andmetel põgenenud Saksamaale

Kaido Vesmes – tunnistas end süüdi

Priit Poos Kask – varjab end Objektiivi andmetel Võrumaal