KyivPride'i osalised, 16.06.2024 Foto; Scanpux

16. juunil toimunud Kiievi homokarnevali osalised said liikuda vaid mõne meetri, kui politsei turvakaalutlustel ürituse laiali saatis.

Vihmasel päeval kogunes homokarnevalile paarsada aktivisti, kes soovisid näidata homokultuuri vastupidavust sõjale, vahendab Guardian.

Tähestikurahva aktivistid karjusid "au kangelastele" ja "Venemaa peab vastutama" ning nõudsid rahu ja kiiremas korras vihakõne- ning homoabieluseaduse vastuvõtmist. Kõigele lisaks rohkem relvastust sõjaväele.

Kokku kestis üritus mõned minutid, peale mida suunas politsei osalised metroosse rongide peale. Ürituse lõpetamist selgitasid võimud tähestikurahvast vaenavate äärmuslaste kogunemistega kuskil linnas.

KyivPride organisaatorite sõnul tegid nad ürituse korraldamisel koostööd politsei ja kohalike võimudega ning seda olukorras, kus neid ähvardasid nii konservatiivid kui Venemaa regulaarsed rünnakud. 

Ürituse toimumise koht tehti osalistele teatavaks mõned tunnid enne algust.

Vabaühendus KyivPride asutati 2012. aastal eesmärgiga tõugata Ukraina seadusandlust omasooiharuse, soomuutmise ja teiste mittetavaliste seksuaalkäitumiste ning sooideoloogia toetamise suunas. 

Viimati toimus KyivPride 2021. aastal ja sellel osales 8000 inimest.

Tänavuse Kiievi homokarnevali kõige suuremaks probleemiks nimetati asjaolu, et Ukrainas ei lubata ikka veel abielluda samasoolistel paaridel. Väidetavalt on see eriti oluline küsimus omasooiharate sõjaväelaste jaoks, kelle partneritel pole täna nende surma või vigastuse korral seaduslikke õiguseid.

Ukraina nõrgad omasooiharuse, soomuutmise ja soo- ning seksiveidruste seadused takistavad väidetavalt riigi astumist Euroopa Liitu. Aktivistid heidavad Volodõmõr Zelenskõile ette, et sõjaväes ei seata tähestikurahvast sõdureid huvitavaid küsimusi ja nende vajadusi esikohale. 

Toimetas Karol Kallas