Fotol: Malle Pärn

Need, kes mõistavad hukka EKRE toetajate vägivalla, kuid mitte Tarandi oma, näitavad üles silmakirjalikkust. Nad mõistavad hukka nendele kahjuliku vägivalla ja õigustavad vägivalda, kui see on nendele kasulik, kirjutab Malle Pärn. 

Kas meie torm veeklaasis paisub rahvusvaheliseks skandaaliks? Äkki puhkeb sellest uus maailmasõda?

Eesti rahulolematu rahvaosa on jõudnud rahvusvahelisele areenile. Europarlamendi ette.

Loeme uudist:

Tarandi fraktsioonikaaslane roheliste/Euroopa vabaliidu juures, Philippe Lamberts kirjeldab oma sõnavõtus esmaspäeval riigikogu ees juhtunut: "Kahe päeva eest korraldas Eestis parlamendierakond EKRE protesti ÜRO ränderaamistiku vastu. Meie kolleeg Indrek Tarand püüdis sellel protestil sõna saada, esindades protesti korraldajatest erinevat arvamust, kuid ta eemaldati vägivaldselt lavalt. Seejuures olid eemaldajateks ka kohaliku parlamendi rahvasaadikud," sõnas Lamberts.

Sõnavõtt?

Tuletame meelde seda Tarandi sõnavõttu. Mida te kuulsite? "Oohohhooo" oli sissejuhatus. Siis tuli maksimumvaljusel karjutud ja üsna segane üleskutse hääletada sotside poolt.

Püüdis sõna saada?

Haarates mikrofoni selle käest, kellele oli korra järgi sõna antud, nagu see meil meeleavaldustel kombeks on. Kas europarlamendis on selline viisakus tundmatu? Kas seal haarab igaüks mikrofoni siis, kui pähe tuleb ja karjub sinna loosungeid? Või lihtsalt "Oohhohhoo!"

Esindades korraldajatest erinevat arvamust?

"Oohhohhoo" on kahtlemata meelevaldajate arvamusest väga erinev "arvamus". Ja loomulikult ka see, et hääletada sotside poolt. Mitte keegi neist seda ei teeks. Ja tegelikult ei tulnud rahvas sinna kokku mingite ähmaste "arvamuste" ajel, vaid kindlast teadmisest sündinud soovist peatada Eesti uus äraandmine.

Ta eemaldati vägivaldselt lavalt?

Noh, lava küll ei olnud vägivaldne. Seisis päris rahulikult paigal. Eemaldati vägivaldselt? Sõna "eemaldati" on muidugi üsna kohmakas kantseliitsõna millegi äravõtmise või ärasaatmise kohta. Samas ei tähenda "eemaldamine" tingimata vägivalda. Näiteks poes ütleb kaardimakseaparaat: eemaldage kaart, ja me ei tarvita selleks ju vägivalda?

Kui oleks tarvitatud vägivalda, siis oleks saanud öelda: lükati lavalt alla, peksti minema, löödi pikali, tassiti minema, tiriti lavalt maha, tallati jalge alla ja nii edasi. Viisakalt on kasutatud sõna "eemaldati". Lisand "vägivaldselt" on muidugi liialdus. Ta "eemaldus" ju ise, sest temalt taheti mikrofon ära võtta, äraminekuga püüdis ta seda äravõtmist takistada. Me teame juba minevikust, et mikrofonide vastu tunneb Tarand erilist kirge, ta on neid ikka püüdnud enda kätte haarata. Vägivaldselt, muide. Siia sobib see sõna väga täpselt.

Jah, meil on tavaks mingeid viisakaid üritusi segavad ja kokkutulnute üle irvitavad huligaanid lavalt minema ajada, ja kui nad pole nõus ise lahkuma, siis viiakse nad vägisi. See on elementaarne korrakaitse. Elementaarne respekt kaasinimeste vastu.

Kas Europarlamendis lubatakse ka tänavalt sissetunginud "kontvõõrastel" oma "erinevat arvamust" avaldada, haarata mikrofon ja hõigata sellesse "Oohhohhoo!" ja "hääletage euroskeptikute poolt!"?

Tore, et me saame lõpuks teada, kuidas seal meie asju tegelikult aetakse. Tore, et me saame teada, et Euroopa uus inimõigus on mikrofonikäestrebimise õigus. Kahtlane muidugi, kas see õigus "laieneb" ka konservatiividele.

Eemaldajateks olid ka kohaliku parlamendi saadikud?

Need kohaliku parlamendi saadikud korraldasid selle meeleavalduse. Muide, meeleavalduse korraldamine on üsna suur töö, ja korraldajate jaoks ei ole see mitte tasuta üritus. Rahvas tuleb kokku valitsuse mingi tegevuse vastu protesti avaldama, see õigus kuulub demokraatia juurde.

Endastmõistetavalt on korraldajad kohustatud seda rahvast kaitsma nii ründajate kui ka mõnitajate eest. Meie põhiseadus ütleb, et kedagi ei tohi kohelda viisil, mis tema väärikust alandab. Tarand ilmselgelt rikkus põhiseadust. Oma käitumisega ta solvas ja alandas seda rahvast.

Loomulikult oli see ettevalmistatud vandenõu, mis vähemalt selles osas oma eesmärgi täitis, et enam ei räägita eesti rahvale kahjulikust lepingust, vaid õhutatakse hüsteeriat räigete valedega Tarandist ja EKRE poolt õhutatavast vägivallast.

Positiivne nüanss selle rahvusvahelise valeuudise juures on see, et me saame selle kaudu teada, kes, missugused inimesed on Euroopa Liidu etteotsa sattunud, või upitatud. Kes on seal võimu haaranud. Ilmselge, et need ei ole Jumalast seatud juhid. Need on isehakanud, kes tahavad võimu, sest millegi muuga nad ei ole suutelised mingit auväärset positsiooni ühiskonnas saavutama.

Sõnakuulmine on hea asi, aga ikka ainult siis, kui kuulatakse targa, mitte rumala sõna. Selle, kes teab, mida teeb ja teistelt nõuab. Mitte selle, kes omakorda ise veel rumalama sõna kuulab.

EKRE ei õigusta vägivalda. Aga vägivaldset ründajat saab, paraku, ainult vägivallaga peatada. Kas ka politsei ei tohi enam kurjategijaid vastu nende tahtmist areteerida?

Need kõlavate sõnadega EKRE toetajate vägivalla hukkamõistjad ei mõista aga üldse mitte hukka Tarandi vägivalda, mida ometi terve Eesti on video kaudu näinud. Tarand on nende meelest õudsete kaabakate täiesti süütu ohver.

Selline vahetegemine näitab, et nad on silmakirjalikud. Nad mõistavad hukka ainult nendele kahjuliku vägivalla. Ja õigustavad vägivalda, kui see on nendele kasulik.

Nad on nagu kaupmehed, kes kasutavad ostmiseks ja müümiseks erinevaid kaalusid, mis on mõlemad seatud kaupmehe kasuks ostjat või müüjat petma.