Argentiinas avaldas ligi 2 miljonit inimest meelt sündimata laste tapmise vastu. Foto: Scanpix

Laupäeval marssis ligikaudu kaks miljonit argentiinlast kampaania “Kahe elu kaitsel” raames nii sündimata laste kui ka emade elu eest, vahendab LifeSiteNews..

Lisaks perekondadele ja õpilastele liitusid marsiga ka vaimulikud, kes kandsid samuti liikumise sümboliks olevaid taevasiniseid rätte, et koos protesteerida ettepanekute vastu dekriminaliseerida abort Argentiinas. Alles möödunud aastal lükkas Argentiina senat tagasi abordieelnõu, mis oleks legaliseerinud sündimata laste tapmise kuni 14. rasedusnädalani.

See teema on esile kutsunud ka raevukaid meeleavaldusi ja proteste radikaalsete abordiaktiviste poolt, mis on mõnedel juhtudel päädinud koguni vägivallapuhangutega, mille raames on kasutusele võetud ka omavalmistatud Molotovi kokteile.

Nearly two million Argentinians march for life

Nearly two million people marched for life in Argentina on March 23. Check out this awesome video from the Argentinian pro-life activists!

Posted by Jonathon Van Maren on Teisipäev, 26. märts 2019

.

Abordivastase aktivist Ana Belén Mármora liikumisest Unidad Provida sõnul on see meeleavaldus “teekonna algus, mis peab koondama argentiinlasi naiste ja sündimata laste elude kaitsele”:

“Me koondume, et öelda oma esindajatele, kes arutlevad selle teema üle kongressis, et abordid ei lahenda midagi, et need kujutavad endast ühiskonna ebaõnnestumist ning õiguste tagasipööramist.”

Loendamatud rahvahulgad skandeerisid valjuhääldite abil Buenos Airese peatänaval “see on siin, see on siin, süütute hääl” ning lehvitasid sini-valget Argentiina lippu ja silte kirjadega “päästke kaks elu” ja “lapse õigused”. Üritusele oli toodud ka hiiglaslik papjeemašeest valmistatud sünnieelses arengujärgus beebi nimega Alma [hing – hisp k], mille kaela ümber oli samuti seotud abordivastase liikumise sinine rätt, mille värvitoon on sama mis Argentiina lipulgi.

Foto: Scanpix

Tuhanded meeleavaldajad alustasid marssimist laupäeva pärastlõunal ning liikusid Buenos Airese ülikooli õigusteaduskonna ette. Seal pidasid osavõtjatele kõnesid mitmed usujuhid ning samuti õigusteaduse ja bio-eetika asjatundjad. Sõna võtsid ka Argentiina Falklandi sõja veteranid, kes hüüdsid: “Kolmkümmend seitse aastat tagasi kaitsesime oma kahte saart; nüüd me kaitseme kahte elu.” 

Vaatamata suurele rahvahulgale otsustasid tunnustatud inimõiguste kaitsja Cecilia Pando sõnul kohalike telejaamade uudistesaated abordivastast meeleavaldust mitte kajastada. Marsi korraldajate sõnul oli aga ainuüksi Buenos Aireses kolmsada tuhat osalejat ning lisaks sellele marssisid veel tuhanded inimesed teistes linnades ja provintsides üle kogu riigi, nt Rosarios ja La Platas.

Abordivastase liikumise Mas Vida juht Ayelén Alancay kutsus aga marssijaid üles teavitama ebaseaduslikest põrandaalustest abordikliinikutest:

“Abordipraktika on viga, mis röövib päev-päeva järel üha enam elusid. Meie, argentiinlased, soovime elada, mitte aborteerida. Pole oluline, kas sa olid planeeritud või ootamatu rasedus… sul on õigus elule.”

Abordivastast marssi toetasid Argentiina katoliku kiriku piiskopid, Argentiina Evangeelsete Kirikute Kristlik Liit ning arvukad abordivastased organisatsioonid.

Foto: Scanpix

Argentiina president Mauricio Macri esitab aga eeldatavasti Argentiina kongressile eelnõu, mis vastu võtmise korral reformiks riigi senist alates 1921. aastast kehtivat kriminaalseadustikku. Praegu Argentiinas kehtiv seadus karistab nelja-aastase vabadusekaotusega neid emasid, kes annavad nõusoleku oma sündimata lapse tapmiseks või aitavad sellele kaasa. Eelmisel aastal lükati kriminaalseadustiku reform abortide dekriminaliseerimise kartuses aga kolmel korral edasi. Arutelu selle eelnõu üle jätkub eeldatavasti aga kogu käesoleva aasta vältel.

Vooglaid: see näitab rahva tegelikku elujõudu

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid leiab Argentiina abordivastast marssi kommenteerides, et niivõrd suurte rahvahulkade seismine sündimata elu kaitsel näitab rahva tegelikku elujõudu ning nendib, et Eestis oleks selle proportsionaalseks vasteks ligikaudu 65 000 inimest:

Vaadake neid kaadreid, mis näitavad rahva tegelikku elujõudu! Oluliste moraalsete printsiipide nimel ollakse valmis…

Posted by Varro Vooglaid on Kolmapäev, 27. märts 2019

.

Toimetas Martin Vaher