Föderaalse Juurdlusbüroo peakorter. Foto: Scanpix

USA kongressi esindajatekoja luurekomisjon avaldas reedel memo, millest ilmneb, et Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) kuritarvitas oma volitusi ning kasutas Hillary Clintoni ja Demokraatliku Partei poolt 160 000 dollari eest ostetud ning Donald Trumpi teadlikult kompromiteerivat toimikut selleks, et saada valimiskampaania ajal luba Trumpi nõuniku pealtkuulamiseks.

Esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest esimehe Devin Nunesi ja tema abide koostatud neljaleheküljelise memo kohaselt tunnistas FBI ametnik seadusandjatele, et endise Briti luureametniku Christopher Steele'i koostatud Trumpi kompromiteeriv toimik mängis olulist rolli kohtult loa saamises, et kuulata pealt Trumpi meeskonna kunagist välispoliitika nõunikku Carter Page'i.

FBI asedirektor Andrew McCabe tunnistas esindajatekoja luurekomisjonile, et ilma Steele'i toimikuta ei oleks Page'i järel nuhkimiseks luba taotletud.

Esindajatekoja luurekomitee esimees Devin Nunes. Foto: Scanpix

Luba Page'i jälgimiseks küsiti ja saadi 21. oktoobril 2016, seega lühikest aega enne presidendivalimisi. Steele'i toimiku poliitiline taust oli justiitsministeeriumi ja FBI ametnikele teada, kuid informatsiooni selle kohta ei lisatud Page'i jälgimisloa taotlusesse.

Endiselt Briti luurajalt Donald Trumpi kahjustamiseks tellitud toimikus väideti, et Vene agentuuridel on kompromiteerivat materjali 2013. aastal Moskvat külastanud Trumpi osalemise kohta perverssetes seksuaalaktides, mis võib selgitada Trumpi pooldavat suhtumist Venemaasse.

Trumpi mustava Steele'i toimiku eest maksis Demokraatlik Partei ja Hillary Clintoni kampaania 160 000 dollarit.

"Otsige hoolega Barack Obama sõrmejälgi," ütles intervjuus Breitbartile vabariiklane Steve King, kes usub, et niidid võivad välja viia koguni eelmise presidendini. "[Demokraadid ja nende liitlased] kaitsevad Barack Obamat iga hinna eest ja nad kaitsevad Hillary Clintonit iga hinna eest, kuni neil tuleb ta ohvriks tuua, et kaitsta Barack Obamat."

Eesti peavoolumeedia püüab memo usaldusväärsust kahtluse alla seada

Eesti peavoolumeedia (ERR, Postimees) nimetab memot "vastuoluliseks" ja juhib tähelepanu sellele, et David Nunes on pikaajaline Trumpi toetaja, kes töötas pärast valimisi Trumpi üleminekumeeskonna heaks ja kaitses endist rahvusliku julgeolekujuhti Michael Flynni, kes hiljem venelastega kontaktide kohta valetamises süüdi mõisteti.

Veel tuuakse esile, et memo avaldamisele olid vastu nii FBI kui ka justiitsministeerium. Demokraadid ja teised Trumpi kriitikud leiavad nimelt, et memo sisaldab valikulist informatsiooni ning selle eesmärgiks on õõnestada FBI ja Venemaa teemat uuriva eriprokuröri Robert Muelleri usaldusväärsust.

Memoga saab tutvuda siin, dokumendi olulised järeldused on kokku võetud siin. Ülevaadet skandaali asjaoludest saab vaadata ka alltoodud videost Liz Wheeleri esituses.

Kongressi komisjon otsustas avalikustada Trumpi järele nuhkimist paljastava memo

"Räägime asjast": Clintonite Vene-sidemetest te peavoolust ei kuule

Trumpi tõrvaja tunnistas, et väited pole tõendatud