New Global Financing Pact Summit Pariisis Foto: Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron esitas möödunud nädala lõpus idee, mille kohaselt tuleks rohepöörde finantseerimiseks seada sisse üleilmne keskkonnamaks, kuna praegu jäävad riikide valitsused oma rohepöördekohustuste täitmisel hätta.

Macron käis oma mõtte välja Pariisis toimunud New Global Financing Pact'i kogunemisel. Kogunemise eesmärk on vundamendi loomine uuendatud finantssüsteemile, mis suudaks tulla toime 21. sajandi väljakutsetega nagu võitlus ebavõrdsuse vastu, rohepööre ja looduse mitmekesisuse kaitsmine, märgib Prantsuse välisministeerium. 

„On kriitiline aeg, et toetada teineteist ja tugevdada efektiivset multilateraalsust, millele Prantsusmaa ja tema partnerid on pühendunud," seisab välisministeeriumi teadaandes. „The Summit for a New Global Financing Pact on võimalus mõtestada kollektiivselt ümber rahvusvahelise solidaarsuse ja kliimategevuste globaalne finantsarhitektuur selleks, et teha konkreetsed ettepanekud ausama, efektiivsema ja vastutustundlikuma globaalse finantssüsteemi lahendusteks."

Emmanuel Macron tegi kogunemisel avalduse, mille kohaselt peaks kehtestama rahvusvahelise maksu vaesuse vastu võitlemiseks ja rohepöörde teostamiseks. „Pooldan rahvusvahelist maksustamist, et finantseerida pingutusi, mida me peame tegema võitluses vaesusega ja rahastamaks kliimategevusi," ütles Macron ja lisas, et valitsuste üksi tegutsemine ei ole lahendus.

Prantsusmaa ettepanek on kõigepealt kehtestada globaalne maks lennupiletitele ja riikidevahelistele finantstehingutele. Ühtlasi sõnas Macron, et globaalset maksusüsteemi peaks hakkama arendama ja haldama OECD. 

„Rahvusvahelise maksustamise idee üle on palju arutatud lisaks riikide ja institutsioonide tegevusel. Olenemata sellest, kas tegemist on finantstehingute, meretranspordi või teatud muude mudelitega – see töötab ainult siis, kui see on tõeliselt rahvusvaheline ja see eeldab kokkulepet, nagu me oleme suutnud teha rahvusvahelise maksustamise osas," lisas Macron kogunemise lõppsõnavõtus. 

Macron osutas, et rahvusvaheliselt merendusorganisatsioonilt (IMO) on oodata juulis esimesi ettepanekuid meretranspordi rahvusvaheliseks maksustamiseks.

Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire on seisukohal, et otsuste tegemise ja nende elluviimisega tuleb alustada võimalikult kiiresti, et selles küsimuses edukad olla. 

Toimetas René Allik