Emmanuel Macron. Foto: Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ei pea Venemaa sõdu naabrite vastu tihedama koostöö takistuseks.

Prantsusmaa president andis intervjuu riigi üle maailma levivale raadiojaamale RFI, milles teatas, et teda ei sega koostöö puhul Venemaaga asjaolu, et riik on pikki aastaid oma naabreid ahistanud.

Macroni sõnul viis otsuseni värskendada suhteid Putiniga pikk mõttetegevus. “Ma ei ütleks, et see [kontakti otsimine Venemaaga] oli midagi erilist. See oli aeglane otsus, mis sündis ajaloolise ja strateegilise veendumuse põhjal,” rääkis Prantsusmaa president.

Kui ajakirjanikud uurisid Macroni käest, kuidas ta hakkab Venemaaga suhteid arendama, kui see samal ajal peab naabritega sõdu ja “ohustab Euroopa turvalisust”, rääkis riigijuht: “Venemaa on vallutanud osa Ukrainast ja me oleme sellele reageerinud. Me tegeleme külmutatud konfliktide lahendamisega. Aga kui sa ootad kõigi külmutatud konfliktide lahendamist enne, kui edasi liikuda, võid sa oodata väga kaua.”

Macron rõhutas samuti, et peale Normandia neliku (Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Ukraina) kohtumist möödunud aasta 9. detsembril Pariisis, toimus “ajalooline” Ukraina ja Venemaa vangide vahetamine ning konfliktide lahendamiseks on vaja jätkata sama viljakalt.

Toimetas Karol Kallas