Austria taksojuhtidest on kaheksakümmend protsenti immigrandi taustaga. Paljud neist keelduvad sõidutamast pimedaid, kellel on kaasas juhtkoerad. Foto: Bigstockphoto

Austria moslemitest taksojuhid rikuvad riigi seaduseid ja keelduvad sõidutamast pimedaid, kui need on koos "roojaste" juhtkoertega.

Austria linna Innsbrucki elanik Gabriele Jandrasits soovis sõita taksoga lennujaama ja võtta kaasa selleks ettenähtud korvis oma lemmiklooma, beagle'i ja jack russelli krantsi.

Hoolimata sellest, et ta tellis takso juba eelneval õhtul, ei olnud tema lennujaamasõit sugugi kindel, sest suurem osa taksojuhte keeldub religioossetel põhjustel koeri sõidutamast, vahendab Voice of Europe.

Proua Jandrasitsile anti siiski konkreetne takso number, mis pidi ta kindlasti lennujaama viima.

Gabriele Jandrasits, kes töötab Tirooli liidumaa Pimedate ja nägemispuudega inimeste ühingus ning on selle nõukogu liige, toob järgmise näite: nende endine nõukogu liige, kes oli täiesti pime, tellis samuti omale tellimiskeskusest takso. Eeldades, et tema juhtkoer võetakse igal juhul peale, ei maininud ta telefonis viimase kohta midagi. 

Kuid moslemist taksojuht keeldus teda koos koeraga peale võtmast.

Innsbrucki takso tellimiskeskuse juhid Anton Eberl ja Harald Flecker vabandavad selliste olukordade pärast ja andsid konkreetsel juhul kannatanule ka sõiduvautšeri ning tunnistavad probleemi. "Me ei ole ise taksode omanikud, vaid ainult teenuse vahendajad," selgitas Flecker.

"Me oleme taksojuhtidele korduvalt selgitanud, et meie riigis ei tohi nii käituda ja selliseid sõidud, nagu kõik muud, tuleb ära teha."

"Paraku tänase päeva seisuga ei saa me probleemi adekvaatselt lahendada," tunnistab Feckler. Probleemi teeb keerulisemaks tõsiasi, et linna rohkem kui 480 taksojuhi seas on tööjõu voolavus väga suur. "Me peame taksojuhte kogu aeg õpetama ja neile reegleid selgitama."

Tiroler Tageszeitungi andmetel on Austria taksojuhtidest kaheksakümmend protsenti immigrandi taustaga.

Selliseid probleeme ei tule ette ainult Austrias. Varem on täpselt sarnane diskrimineerimisjuhtum aset leidnud ka näiteks Ühendkuningriigis Nottinghamis. Viidatud juhul moslemist taksojuht siiski kaotas oma litsentsi ja pidi maksma trahvi.

Toimetas Karol Kallas