Seekordses saates “Neljas Võim” tuli jutuks rahvusringhäälingu ja Vene Delfi soovimatus anda selgeid vastuseid võimaliku koostöö kohta brittide palgatud propagandafirmadega. Samuti arutati veebiportaali Telegram Facebooki lehe sulgemist, mille suurima tõenäosusega põhjustas kaudselt samuti brittidega koostööd tegevate Delfi faktikontrolöride pealekaebamine, ja tsensorite võimalikke järgmisi sihtmärke.

Objektiiv kirjutas reedel, kuidas rahvusringhääling küll tunnistab, et ETV+ on Briti välisministeeriumi poolt propagandatööks palgatud firmadelt Zinc Network ja BBC Media Action teatud rahalisi toetusi saanud, kuid jätab vastamata küsimused, kas koostööd on tehtud ka sisuloome või ajakirjanike väljaõppe vallas. Saatejuhid Martin Vaher ja Jaanus Vogelberg võtsid luubi alla ERRi hämamise ja Vene Delfi täieliku vaikimise antud küsimuses.

Hiljutine Telegrami 70 000 jälgijaga Facebooki lehe sulgemine on suurima tõenäosusega Delfi faktikontrolöride “saavutus”. Hiljuti avaldas aga vastava üksuse töötaja Heliis Raudsik aktivistliku artikli, kus propageeris vaktsiinivastaste ja -skeptikute rahvatervise seaduse abil karistamist ning nende veebilehtede sulgemist.

Seejuures lähtus Raudsik Ühendkuningriigi vasakpoolse, sõnavabaduse vastu sõdiva organisatsiooni Center for Countering Digital Hate (Digitaalse Viha Vastane Keskus) loodud nn vaktsiinivastaste käsiraamatust. Organisatsiooni juht Imran Ahmed avaldas 2018. aastal raamatu “Uus orjus: konservatiivsete ideede võidukäik ja võimalused nende alistamiseks”.

Keskuse vaadete propageerimine on tähelepanuväärne, kuna teadupärast teeb Delfi koostööd erinevate Ühendkuningriigi välisministeeriumi EXPOSE (paljasta) programmi kuuluvate faktikontrollialgatustega, mis töötavad sünergiliselt ETV+-i suunas toimiva ENHANCE (võimenda) algatusega. Kuigi Delfi ise teadaolevalt brittide poolt püsti pandud võrgustikku Open Information Partnership ei kuulu, teevad nad tihedat koostööd sinna kuuluvate organisatsioonidega nagu Propastop ja Kaitseuuringute Keskus.

Saates leiti, et kui Delfi tsensuurimasinat mingil moel peatada ei õnnestu, järgnevad ilmselt rünnakud ka teiste väljaannete ja platvormide vastu.

Head vaatamist!