Harri Kingo Objektiivi stuudios. Kuvatõmmis

.
Objektiivi raadiosaates rääkis endine teleajakirjanik ja ühiskonnakriitikuna tuntud Harri Kingo oma mõtetest seonduvalt sellega, et õiglane ja tõhusalt toimiv riik peaks olema korraldatud mitte demokraatlikult, vaid meritokraatlikult. Saadet juhtis Varro Vooglaid.

Nentides, et tema arusaamine ideaalsest riigielu korraldusest erineb oluliselt üldiselt kehtivast nägemusest, selgitas Kingo, et tema poolt eelistatavaks riigikorralduse vormiks on mitte demokraatia, vaid meritokraatia.

Meritokraatia all peab Kingo silmas riigielu korraldust, kus avalikku võimu teostavad kõige pädevamad ehk need, kes on kõige targemad, oskajamad, kogenumad ja eetilisemad. “Valitsema peavad mitte tugevamad, vaid pädevamad,” selgitas ta.

Kingo sõnul on praktiliselt kõik olulised sotsiaalsed süsteemid juhitud meritokraatlikult ehk viisil, kus juhtimist teostatakse mitte populaarsuse, vaid pädevuse alusel. Paraku on erandiks riigivõim, mida pääsevad inimesed teostama sõltumata sellest, kas neil on olemas selleks vajalik pädevus või mitte.

Ühtlasi toonitas endine teleajakirjanik, et tegelikult on demokraatia Eestis suuresti sõnakõlks, sest tegelikku võimu teostab mitte rahvas, vaid väga väike parteide tagatubade ring.

Saade oli algselt Pereraadio eetris 11. jaanuaril 2020.