Eesti peaminister Jüri Ratas ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Foto: Scanpix

Eesti peaminister Jüri Ratas nõuab kõigilt Euroopa Liidu riikidelt Kreekas ja Itaalias asuvate põgenike ümberasustamise kokkuleppest kinnipidamist, sest vastasel korral – kui igaüks teeb oma tahtmist – ei ole tema sõnul enam Euroopa Liitu.

"Nendest kokkulepetest tuleb kinni pidada. Kui iga maa teeb, mida tahab, siis ei ole enam Euroopa Liitu," ütles Ratas ajakirjale Welt seoses Poola, Ungari ja Tšehhi soovimatusega järgida Euroopa Liidus läbi surutud migrantide ümberjaotamise kava.

Kuid Jüri Ratase sõnul on illegaalse migratsiooni kontrollimiseks Euroopa Liidul muuhulgas vaja "usutavaid tagasipöördumismehhanisme".

"Illegaalsed migrandid peab saama usaldusväärsel viisil nende maadesse tagasi saata," märkis Ratas. "Kui igaüks võib tulla ja teab, et teda ei saadeta tagasi, milleks on meil siis üldse vaja asüüliseadusi?"

Ratas lisas, et samal ajal on vaja ka solidaarsust, rohkem koostööd välispiiridel ning tihedamat koostööd Aafrika riikidega.

Käesoleva aasta 1. juulil võtab Eesti kuueks kuuks üle Euroopa Liidu eesistumise.

Euroopa Komisjon algatas sel nädalal kolme liikmesriigi – Poola, Ungari ja Tšehhi – vastu lepingu rikkumise menetluse.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et kui need riigid oleksid 2004. aastal ilmutanud samasugust suhtumist migrantidesse, poleks neid Euroopa Liitu üldse vastu võetudki.

"Need, kes ei soovi aktsepteerida teistsuguse nahavärvi või usuga inimesi, tulevad selliste ideede maailmast, mida ma ei pea kokku sobivaks ELi algse missiooniga," rääkis Juncker.