Pfizeri Saksamaa Freiburgi tehase tehnik asetab Paxlovidi tableti masinasse, mis teeb kindlaks selle füüsilise tugevuse Foto: Scanpix

Üks maailma suuremaid ravimiettevõtteid Pfizer langes väidetavalt Covidi vastu aitavate modRNA geenipreparaatide ja ravimite nõudluse vähenemise tõttu kahjumisse.

Tegemist on ettevõtte esimese kahjumiga peale 2019. aastat, vahendab Ühendkuningriigi päevaleht The Times.

Pfizer leppis hiljuti Ameerika Ühendriikide valitsusega kokku, et viimane tagastab ettevõttele miljoneid doose Paxlovidi, mis on viirusevastane ravim. Lisaks kantakse maha suurel hulgal Cominarty modRNA süstiaineid. Kokku lähevad tagastus ja mahakandmine ettevõttele maksma 5,6 miljardit dollarit.

2022. aastal teenis Pfizer modRNA geenipreparaatide ja Paxlovidi müügist üle saja miljardi euro.

Tänavu on Pfizeri aktsiahind kukkunud ligikaudu 40 protsenti.

Paxlovidi müügitulu kukkus kolmandas kvartalis 97 protsendi võrra 202 miljoni dollarini ja Cominarty müügist teeniti vaid 1,31 miljardit dollarit. 2022. aastal müüdi 3. kvartalis modRNA geenipreparaate 4,4 miljardi ja Paxlovidi 618 miljoni dollari eest. Pfizer ennustab, et tänavu langeb ettevõtte müügitulu 13 protsendi võrra. 

Tulemusi tutvustades leidis Pfizeri juht Albert Bourla, et aasta lõpuks ettevõtte tulemused paranevad ja lubas "suuri avastusi" ravimite vallas. 

Toimetas Karol Kallas